Чим відрізняються трудовий та цивільно-правовий договори: роз’яснення ДПС

Надіслав: slavkin1 , дата: ср, 10/11/2023 - 07:11
Ворон

25 вересня цього року Головне управління Державної податкової служби (ДПС) у Харківській області на своєму офіційному веб-сайті (https://kh.tax.gov.ua) опублікувало цікаву правову інформацію, в якій дало відповідь-роз’яснення щодо питання: чим відрізняються трудовий та цивільно-правовий договори. Зараз розповімо про це більш детально. 

Про трудовий договір

Трудовий договір – це угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, фізична особа-підприємець (ФОП) і навіть звичайна фізична особа, яка наймає водія або няню.
За трудовим договором ви зобов’язуєтеся виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець – виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю. Вам мають надати робоче місце, обладнання, засоби індивідуального захисту тощо.
Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.
З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря протягом робочого дня – маєте отримати дозвіл керівника (роботодавця).
З іншого боку,у разі укладення саме трудового договору працівник має низку соціальних і трудових гарантій:
- регулярна оплата праці – щонайменше двічі на місяць;
- нормований робочий час;
- лікарняні;
- оплачувані вихідні й відпустки;
- захист від незаконного звільнення тощо.

Про цивільно-правовий договір

За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.
Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. 
Важливо! На цивільно-правові відносини не поширюється дія трудового законодавства.
Предметом цивільно-правового договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони – незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.
Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.
Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт.

Ігор Ворон, юрист.