Право на утримання після розірвання шлюбу: юридичні нюанси роз’яснює Мин’юст

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 12/19/2023 - 07:08
Ворон

30  листопада цього року Центральне міжрегіональне управління юстиції (м. Київ) на своєму офіційному веб-сайті (https://centraljust.gov.ua) опублікувало важливі роз’яснення щодо юридичних аспектів реалізації права одного із подружжя на утримання після розірвання шлюбу. Зараз розповімо про це більш детально. 

У деяких випадках розлучення не припиняє права чоловіка чи жінки на утримання

Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом 1-го року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги. Умовою є те, що колишній чоловік чи колишня дружина може надавати таку матеріальну допомогу.
Один з подружжя має право на утримання і тоді, коли вона стала особою з інвалідністю після спливу 1-го року від дня розірвання шлюбу, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка, колишньої дружини під час шлюбу.
Проте, у Мін’юсті звертають увагу: якщо на момент розірвання шлюбу жінці, чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більш як 5 років, вона чи він матимуть право на утримання після досягнення цього пенсійного віку. Єдина умова – у шлюбі подружжя спільно проживали не менш як 10 років.
Якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду, він має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним. Право на утримання у цьому випадку триває протягом 3-х років від дня розірвання шлюбу.
Право одного з подружжя на утримання, яке особа має після розірвання шлюбу, припиняється у разі поновлення його працездатності, а також реєстрації з ним повторного шлюбу (стаття 82 Сімейного кодексу України).

Право на укладання договору про утримання одного з подружжя

Подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначити умови, розмір та строки виплати аліментів. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
У разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором про надання утримання аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Щодо аліментів

Аліменти у такого роду цивільних справах присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.
У Мін’юсті зауважують, якщо позивач вживав заходів щодо одержання аліментів від відповідача, але не міг їх одержати внаслідок ухилення відповідача від їх сплати, суд може постановити рішення про стягнення аліментів за минулий час, але не більш як за 1 рік.
 Якщо один із подружжя одержує аліменти у зв’язку з інвалідністю, сплата аліментів триває протягом строку інвалідності.
У разі подання відповідного документа про продовження строку інвалідності стягнення аліментів продовжується на відповідний строк без додаткового рішення суду про це.

Ігор Ворон, юрист.