Житлова субсидія на житлово-комунальні послуги: куди звернутися та як отримати

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 10/24/2023 - 07:41
Ворон

Зовсім скоро почнеться новий опалювальний сезон. У зв’язку з цим значно зростуть витрати кожної української сім’ї на оплату житлово-комунальних послуг. З метою надання фінансової допомоги насамперед незахищеним верствам населення уряд продовжує реалізовувати програму житлових субсидій, у тому числі для часткового покриття витрат населення на послуги опалення. Тому тим громадянам і сім’ям, які ще не оформили для себе житлові субсидії, варто скористатися цією державною допомогою. До речі, Міністерство соціальної політики України на своєму офіційному сайті (https://www.msp.gov.ua) розмістило цілий розділ, присвячений інформуванню громадян про житлові субсидії та порядок їх надання. Втім, розповімо про це більш детально.

Хто має право на отримання житлової субсидії

Право на отримання житлових субсидій мають сім'ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу. Крім того, право на отримання субсидії визначається з урахуванням майнового стану домогосподарства.
Наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї:
- обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;
- середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і визначається середньомісячний дохід на одну особу;
- дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія (розмір прожиткового мінімуму на 1 січня 2023 року складає 2 589 грн.);
- отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15%, і таким чином визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.

На які послуги надається житлова субсидія

Статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено перелік житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлова послуга – це послуга з управління багатоквартирним будинком;
- комунальні послуги – послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Наразі у вигляді житлових субсидій держава відшкодовує витрати на оплату:
-  житлово-комунальних послуг;
-  абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг;
- витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
-  на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива надаються один раз на рік і призначаються, якщо домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Куди звертатись для призначення субсидії

Особа, яка зареєстрована (проживає) у житловому приміщенні, має  подати заяву та декларацію за встановленими формами одним із наступних способів:
- особистим візитом до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або посадових осіб центру надання адміністративних послуг або в електронній формі через Портал Дія  ;
- поштою або особисто до сервісного центру Пенсійного фонду України незалежно від місця проживання, в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України та мобільний додаток Пенсійного фонду України.
Таким чином, звернутися з питань призначення субсидій громадяни можуть:
- до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
- до посадових осіб центру надання адміністративних послуг;
- через Портал Дія;
- до сервісного центру Пенсійного фонду України;
- через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України та мобільний додаток Пенсійного фонду України.

Які документи подаються

Для того, щоб отримати житлову субсидію, громадянин надає, як правило, 2 документа:
– заяву про призначення та надання житлової субсидії;
– декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
За потреби можуть бути також необхідні:
– договір найму (оренди) житла (за наявності);
– довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, ПФУ);
– довідкаВПО;
– інші документи, які необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби), наприклад, документами, що підтверджують непроживання особи за місцем реєстрації. Такими документами можуть бути:
= довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, у тому числі легалізовані в Україні документи про набуття страхового стажу в іншій країні;
= довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні;
= акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради;
= договори оренди житла в іншому місці тощо.

Довідково 

Зразок заповнення заяви про призначення та надання житлової субсидіїможна знайти тут: https://www.msp.gov.ua/files/subsydii/z-zayava.pdf.
Зразок заповнення декларації про доходи і витрати осіб які звернулися за призначенням житлової субсидіїможна знайти тут: https://www.msp.gov.ua/files/subsydii/z-dekl.pdf.


Ігор Ворон, юрист.