1 травня – цей день в історії

Надіслав: slavkin1 , дата: пн, 05/01/2023 - 06:53
календар

1 травня 1497 року помер мученицькою смертю київський митрополит Макарій. У 1886-му почалися страйки за 8-годинний робочий день. У 1917-му створено 1-й український полк імені Богдана Хмельницького. А в 1945-му радянські війська підняли прапор над Рейстагом. 1 травня під егідою ООН проходять: Свято Весни і Міжнародний день праці, День глобальної любові, Міжнародний день соняшника, День захисту носорога, День директорів шкіл. У Європі – Європейський день (EuroMayDay).
305 - від влади відмовився  римський імператор Діоклетіан.
1497 - татари вбили митрополита Київського Макарія. Напад стався, коли митрополит служив літургію в храмі села Скригалова. Святитель закликав присутніх рятуватися, а сам залишився біля вівтаря. Він прийняв мученицьку смерть. Татари його зарубали, відітнули ступню правої ноги, ліву руку та голову. Тіло митрополита згодом віряни доставили в Київ та поховали в храмі Святої Софії. Канонізували святителя в 1621—1622 роках.
1840 - у Великій Британії з’явилася в продажу перша у світі поштова марка. Це було зображення королеви Віторії на чорному фоні. Номінал марки – 1 пенні. Вона відома серед філателістів як “Чорний пенні”.
1886 - розпочалися масові страйки робочих у США. Профспілки вимагали встановлення 8-годинного робочого дня (на той момент інколи люди працювали по 15 та навіть 20 годин на добу). Також серед вимог було підвищення зарплат та забезпечення права на створення робітничих організацій.
1917 - був створений 1-й український полк імені Богдана Хмельницького – перша українізована військова частина російської армії.
1931 - в Нью-Йорку відкрили найвищу на той момент будівлю світу – 102-поверховий “Емпайр-Стейт-Білдінг”.
1937 — Президент США Франклін Делано Рузвельт підписав акт про нейтралітет, що не дозволяв США втручатись у військові події в Європі.
1945 - радянські війська підняли прапор над Рейсхстагом. Як і у всьому, що пов’язано з перемогою над нацистами у Другій світовій війні, навколо питання підняття прапора перемоги багато суперечок. І щодо того, який прапор був першим, і щодо персонального складу тих, хто його підіймав. Точно можна відзначити, що в цей день радянські прапори на Рейхстаг встановлювали неодноразово й у різних частинах будівлі. Офіційно прапороносцями перемоги в СРСР визначили групу, яку очолював українець, лейтенант Олексій Берест. Разом із ним були Михайло Єгоров і Мелітон Кантарія. У подальшому їх трьох командування представило до звання Герой Радянського Союзу. Проте в подальшому за незрозумілих причин Береста з наградного списку виключили. Він усе життя намагався побороти цю несправедливість. Берест загинув, рятуючи дитину з-під потягу. 6 травня 2005 року Президент України Віктор Ющенко присвоїв Олексію Бересту звання Герой України посмертно.
1945 - в Берліні покінчило життя самогубством подружжя найближчих соратників Гітлера – Геббельсів. Пауль Йозеф Геббельс і його дружина Магда перед тим, як вбити себе, отруїли своїх шістьох дітей ціанистим калієм.
1960 — Під Свердловськом (нині — Єкатеринбург, Росія) ракетою збито американський розвідувальний літак «U-2», пілотований Френсісом Пауерсом.
1986 - через кілька днів після вибуху на Чорнобильській АЕС, у Києві організували багатотисячну першотравневу маніфестацію.
1994 - загинув легендарний бразильський автогонщик, триразовий чемпіон світу в “Формулі-1” Айртон Сенна.
2004 - відбулось найбільше розширення в історії ЄС. Членами Європейського Союзу стали Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина та Чехія.