2 березня - цей день в історії

Надіслав: elena , дата: сб, 03/02/2024 - 07:00
календарь

2 березня у світі відзначають міжнародний день сірника, всесвітній день психічного здоров'я підлітків, день компакт-диска, а у православних – День пам'яті преподобного Пимена Великого. 

1791 - у Франції запровадили нову систему зв'язку - семафор

1824 - народився Бедржих Сметана, чеський композитор, диригент, піаніст, основоположник чеської опери

1824 - народився Костянтин Ушинський, російський педагог-демократ, основоположник наукової педагогіки в Росії

1859 - народився Шолом-Алейхем (Шолом (Соломон) Рабинович), єврейський письменник походженням з України - уродженець Переяслава, класик літератури мовою ідиш.
Автор роману "Тев'є-тевель"

1882 - народився Архип Тесленко, український письменник

1918 - у Київ вступили українські частини, які наступали з заходу і півночі (Запорізького загону, Гайдамацького коша та Січових стрільців), а також німецькі війська. О 12 год. 30 хв. столицю УНР було остаточно звільнено від радянських військ.
Цього ж дня в Житомирі на засіданні Малої ради УНР було прийнято закон про громадянство Української Народної Республіки та "Тимчасовий статут про громадські роботи", який мав сприяти боротьбі з безробіттям

1919 - у Харкові оголошено декрет Раднаркому УСРР про поширення доступу робітничої та селянської молоді до вищих навчальних закладів. При вступі до вищої школи заборонялося вимагати свідоцтво про освіту. З метою полегшення вступу робітничої молоді у середніх навчальних закладах у літній час передбачалось створення підготовчих курсів, т. зв. "нуль-семестрів" 

1921 - у Черкасах в Українському драматичному театрі ім. І. Франка відбулася прем'єра вистави "Гайдамаки" за Тарасом Шевченком (режисер - Гнат Юра, музика Лисенка, Стеценка, Глієра)

1930 - у газеті "Правда" вийшла стаття Йосипа Сталіна "Запаморочення від успіхів. До питань колгоспного руху".
Ішлося про колективізації сільського господарства в СРСР, пропонувалося усунути "перегини на місцях", які було названо плодом самодіяльності надто запопадливих виконавців. Сталін робить висновок: "Корінний поворот села до соціалізму можна вважати вже забезпеченим".
Через два роки після виходу в світ цієї статті вийшов знаменитий "закон про колоски"

1931 - народився Михайло Горбачов, генсек ЦК КПРС у 1985-1991 рр., перший і останній президент СРСР у 1990-1991 рр.
Лауреат Нобелівської премії миру 1990 р. (за об'єднання Німеччини).
Сьгодні - його 80-річний ювілей

1940 - у Львові в 32 паспортних пунктах почалася видача мешканцям міста паспортів громадян Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Першим одержав радянський паспорт колишній робітник Львівського пивоварного заводу, заступник голови міської ради О. Кармазин. Серед громадян, які в числі перших отримали паспорти, - професор інституту радянської торгівлі Петро Франко (син письменника), письменниця Ванда Василевська та ін.

1944 - на сесії Верховної Ради УРСР виступив голова Раднаркому УРСР Микита Хрущов із доповіддю "Про визволення українських земель від німецьких загарбників і чергові завдання відбудови народного господарства".
Він заявив: "Український народ добиватиметься включення до складу Української Радянської держави одвічних українських земель, якими є Холмщина, Грубешів, Замостя, Томашів, Ярослав" 

1945 - польські вояки повністю спалили село Седлиська на Волині, а його українських мешканців розстріляли

1949 - закінчився перший безпосадковий політ на літаку навколо земної кулі.
Він тривав 94 години і був здійснений на літаку Lucky Lady II (B-50 Superfortress) екіпажем із 13 осіб; літак-дозаправник дозаправляв їх чотири рази

1951 - перший "матч усіх зірок" НБА (Національної баскетбольної асоціації США).
Східна конференція - Західна конференція - 111:94

1956 - Марокко отримало незалежність від Франції

1969 - перший випробувальний політ надзвукового пасажирського літака "Конкорд"

1969 - почався збройний конфлікт між СРСР і Китаєм за острові Даманський на річці Уссурі

1972 - газета "Радянська Україна" надрукувала "Відкритий лист" Зіновії Франко, у якому онука великого письменника зізнавалася у поширенні наклепницьких та антирадянських матеріалів. Зіновія Франко визнала свою провину, що "ґрунтувалася на неправильному і викривленому сприйманні та інтерпретації окремих недоліків і труднощів" у радянському житті

1972 - президія Спілки письменників України виключила з СПУ дисидента Івана Дзюбу

1972 - із мису Канаверал (штат Флорида) у напрямку Юпітера стартував космічний апарат "Піонер-10"

1978 - чех Владимир Ремек став першим нерадянським і неамериканцем у космосі (політ на радянському "Союзі-28")

1983 - в Англії фірми "Sony", "Philips" і "Polygram" представили публіці компакт-диск і програвач компакт-дисків

1992 - почався збройний конфлікт у Придністров'ї.
Із засідки була розстріляна машина з дубоссарськими міліціонерами, які виїхали, як виявилося пізніше, за помилковим викликом. Начальник міліції Дубоссар Ігор Сипченко помер від ран.
Хто влаштував засідку достеменно невідомо. У різних джерелах у цьому звинувачують як молдовську поліцію, так і придністровські спецслужби

1993 - засновано Академію медичних наук України 

1994 - президент України Леонід Кравчук видав указ "Про присудження Державних премій України імені Т. Шевченка 1994 року". З-поміж інших премій були удостоєні британський історик Роберт Конквест (за працю "Жнива скорботи: радянська колективізація і голодомор"), поети Іван Світличний (посмертно), Василь Голобородько, композитор Володимир Івасюк (посмертно)

2001 - таліби підірвали пам'ятники буддійської культури в Афганістані