Автомобіль з проблисковим маячком: чи потрібно поступатися дорогою?

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 07/18/2023 - 18:32
Ворон

Днями на веб-сайті Автошколи «Антарес» у м. Харкові (https://autodriver.kh.ua) фахівці автомобільної справи розмістили цікаву і пізнавальну статтю з докладною відповіддю на питання: «Чи потрібно поступатися дорогою автомобілю з проблисковим маячком?». Зараз розповімо про це більш детально.

Проблисковий маяк – що це таке?

Проблисковий маяк –  це спеціальний світловий сигнал, що встановлюється на дах транспортного засобу, є попереджуючим вогнем для інших учасників дорожнього руху. Одна з головних вимог його дії – пропустити, розчистити дорогу для автомобіля, що застосовує спецсигнал. В народі такі спецсігнали називають «мигалки». Дані позначення визначають пріоритетність проїзду і найчастіше застосовуються в екстрених ситуаціях. 

Різновиди спеціальних сигналів

Кожен проблисковий маячок має свій колір, кожен колір своє призначення. Правила дорожнього руху чітко регламентують використання проблискових маячків і прописують, з якими спецсигналами на машині потрібно поступатися дорогою. Отже, якщо мигалка має:
– синій колір – це проблискові маячки поліції та інших екстрених служб;
– червоний колір – встановлюється додатково до синього маячка і має найвищу пріоритетність;
– зелений колір – зазвичай використовується в машинах, що рухаються в колоні, та замикають дану колону;
– біло-місячний колір – це автомигалка інкасаторських служб;
– помаранчевий, іноді жовтий колір – це авто комунальних служб, машин, що перевозять великогабаритні та/або небезпечні вантажі.
Біло-місячний і помаранчевий проблисковий маячок є єдиним спеціальним світловим сигналом, що не дає пріоритету в русі. Дані сигнали мають тільки позначаючий характер, та повинні привертати увагу до себе і транспортного засобу, який використовує даний сигнал.

Види спецсигналів

Спеціальні сигнали можуть бути не тільки світловими. Дуже часто для залучення уваги використовуються звукові сигнали. Спецсигнал поліції, або «крякалка» використовується нарівні з гучномовцем, і частіше за все, червоним проблисковим маячком. Даний комплекс сигналів застосовується в самих екстрених ситуаціях і вимагає негайно і невідкладно дати дорогу.
Швидка допомога, поліція, пожежна та газові служби також можуть використовувати сирену. Даний звуковий сигнал призначений для підвищення уваги, зазвичай використовується при проїзді перехресть на заборонене світло світлофора. Сирена повідомить інших учасників дорожнього руху, що, не дивлячись на дозволяючий сигнал світлофора, їм необхідно дати дорогу.

Синій проблисковий маячок без сирени зазвичай застосовується поліцією при патрулюванні. В такому випадку, немає гострої необхідності поступатися дорогою, і повністю зупиняти транспортний засіб, якщо тільки цей маячок не супроводжується звуковими командами.

Дії водіїв

Синій проблисковий маячок. Вище вже згадувалися дії водіїв при вигляді цього сигналу. Синя мигалка разом зі звуковою сиреною дає права даному автомобілю ігнорувати сигнали світлофора в екстреній ситуації, сигнали регулювальника та інші пункти Правил дорожнього руху (ПДР). При наближеннітранспортного засобу з синім маячком і звуковим сигналом, водій зобов’язаний забезпечити безперешкодний проїзд такому автомобілю.
Червоний проблисковий маячок. ПДР чітко регламентують дії «простих» водіїв при вигляді цього сигналу. Водії зобов’язані притиснутись до узбіччя і повністю зупинити свій транспортний засіб. Червоний сигнал використовується в самих екстрених і невідкладних випадках.
Помаранчевий проблисковий маячок, вони ж жовті мигалки на авто. Такі спецсигнали дають водіям комунальних служб ряд переваг, таких як відступ від загальних вимог дорожніх знаків, розмітки під час виконання своїх професійних обов’язків. Водіям інших транспортних засобів забороняється перешкоджати роботі автомобілів з включеними маячками даного кольору.

Покарання

Згідно ст. 122-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) «Порушення вимог законодавства щодо встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Примітка. Під спеціальним світловим сигнальним пристроєм слід розуміти світловий пристрій, що має змінну частоту світлових імпульсів та який дозволяється встановлювати тільки на оперативні або спеціальні транспортні засоби.
Під спеціальним звуковим сигнальним пристроєм слід розуміти звуковий пристрій, що має змінну основну частоту (за винятком охоронної сигналізації) та який дозволяється встановлювати тільки на оперативні транспортні засоби.»
Ненадання переваги в русі автомобілям оперативних служб, згідно КУоАП (ст. 122 частини 3), тягне за собою накладення штрафу в розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 680 гривень.
Якщо ж ненадання переваги в русі спричинило створення аварійної ситуації, то, згідно КУпАП ст. 122 частини 5, це правопорушеннятягне за собою накладення штрафу в розмірі вісімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6-ти місяців до 1-го року.

Ігор Ворон, юрист.