Чи можна самому захищати себе у суді? Роз’яснення суду

Надіслав: slavkin1 , дата: пн, 09/11/2023 - 07:50
Ворон

14 серпня цього року Баштанський районний суд Миколаївської області на своєму веб-сайті (https://bsh.mk.court.gov.ua) надав цікаве роз’яснення щодо можливості самому захищати себе у суді. Про це зараз розповімо більш детально. 

Особисто або через представника

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України у цивільному судочинстві громадянин може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та/або через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.
Представник – це особа, яка здійснює процесуальні дії від імені та в інтересах іншої особи (довірителя). У цивільному судочинстві представник виконує процесуальні дії на підставі повноваження, наданого йому законом, статутом, положенням або договором. Представник має допомагати особі, яку представляє, у здійсненні її процесуальних прав, попередити їх порушення у цивільному процесі, домогтися для особи найбільш сприятливого рішення, надати суду допомогу у здійснені правосуддя у цивільних справах.

Хто може бути представником?

У судовому процесі представником може бути:
- адвокат, який діє на підставі довіреності або ордеру, виданого відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
- законний представник;
- особа, яка досягла 18-ти річного віку та має цивільну процесуальну дієздатність під час розгляду трудових спорів та малозначних справ;
- посадові особи органів або інші особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб, осіб, визнаних недієздатними чи обмежено дієздатними.
У кримінальному судочинстві згідно з пунктом 3-с статті 6 Європейської Конвенції з прав людини кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право захищати себе особисто чи використовувати правову допомогу захисника.

Коли учать представника є обов’язковою

Обов’язковою є участь захисника у кримінальних провадженнях, що стосуються:
- особливо тяжких злочинів;
- осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчинення кримінального правопорушення у віці до 18-ти років;
- осіб, щодо яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру;
- осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад не здатні повною мірою реалізувати свої права;
- осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження;
- осіб, щодо яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування;
- реабілітації померлої особи.
Обирати захисника можна на власний розсуд.У такому випадку його послуги особа оплачує самостійно. До речі, брати участь в судовому розгляді може не один, а кілька (максимум 5) захисників одного обвинуваченого. Якщо бракує достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника, одержувати таку допомогу можна безоплатно. Але у такому випадку особа не може обирати конкретного адвоката.

Хто має право залучати захисника до участі у кримінальному провадженні

Згідно зі статті 48 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України право залучати захисника до участі у кримінальному провадженні або змінювати його мають:
- підозрюваний;
- обвинувачений;
- законний представник підозрюваного або обвинуваченого;
- інші особи за проханням чи згодою підозрюваного або обвинуваченого.
Захисником у кримінальному провадженні може бути тільки адвокат, тобто фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, передбаченому Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Інші учасники кримінального процесу, такі як потерпілий, свідок, також мають право залучати представника – особу, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником, тобто адвоката. Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні.

Ігор Ворон, юрист.