Наявність подвійного громадянства, як підстава для припинення громадянства України: позиція Верховного Суду

Надіслав: ilona , дата: пт, 09/27/2024 - 10:51
к

19 вересня цього року П’ятий апеляційний адміністративний суд на своєму офіційному веб-сайті (https://5aa.court.gov.ua/) опублікував статтю «Наявність подвійного громадянства, як підстава для припинення громадянства України: позиція ВП ВС». Зараз розповімо про це більш детальніше.

Питання громадянства України та його регулювання

Велика Палата (ВП) зазначила, що відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про громадянство України» (Закон № 2235-III), громадянами України є всі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України. Питання громадянства України регулюються Конституцією України, цим Законом, а також міжнародними договорами України. Якщо міжнародним договором України встановлені інші правила, ніж ті, що містяться в цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору (стаття 4 Закону № 2235-III).

Припинення та втрата громадянства України

Згідно зі статтею 17 Закону № 2235-III, громадянство України припиняється в таких випадках:

1) внаслідок виходу з громадянства України;

2) внаслідок втрати громадянства України;

3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Підстави для втрати громадянства України регламентовані статтею 19 Закону № 2235-III. Зокрема, згідно з пунктом 1 частини 1 цієї статті, підставою для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Випадки, коли не вважається добровільним набуття іншого громадянства

Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі випадки:

а) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;

б) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновлювачів внаслідок усиновлення її іноземцями;

в) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;

г) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства через застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави.

Подвійне громадянство в Україні

Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що чинне законодавство України не передбачає чіткої заборони подвійного громадянства. Так, подвійне (множинне) громадянство de jure в Україні не передбачено на законодавчому рівні, однак існує de facto (наприклад, одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав). У той же час наявність у повнолітньої особи подвійного громадянства може стати підставою для припинення громадянства України через її активні дії, спрямовані на набуття громадянства іншої держави, що не є позбавленням громадянства України.

Для довідки

З постановю ВП ВС в справі 990/163/23 від 05.09.2024 року можна ознайомитися тут: https://cutt.ly/GeT9uCdJ

Ігор Ворон, юрист