Субсидії на житло та пільги: роз’яснення і відповіді на запитання від Пенсійного фонду

Надіслав: ilona , дата: пн, 09/09/2024 - 09:06
о

Пенсійний фонд України на своєму офіційному веб-порталі (https://www.pfu.gov.ua), на сторінках у соціальних мережах: Facebook (https://www.facebook.com/pfu.gov.ua) та Telegram-каналі (https://t.me/PensFund) систематично інформує населення про те, як в умовах дії воєнного стану функціонують пенсійні органи, які механізми і як працюють у сфері пенсійного та соціального обслуговування українців. Сьогодні ми продовжуємо знайомити наших читачів з черговою добіркою відповідей фахівців ПФУ на актуальні питання громадян про призначення та виплату житлових субсидій.

Домогосподарствам, у яких змінились доходи, у серпні проведено автоматичний перерахунок житлових субсидій

Двічі на рік – у березні та серпні – домогосподарствам, у яких середньомісячний сукупний дохід зменшився або збільшився на понад 50 відсотків, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок розміру житлової субсидії в межах установленого строку її призначення. Такий перерахунок відбувається автоматично, без звернення громадян.

При перерахунку виплат зазначеній категорії субсидіантів з серпня середньомісячний сукупний дохід враховано за I і II квартали поточного року, який співставлено з доходами за III і IV квартал минулого року (саме за цей період було враховано дохід під час призначення субсидії з травня 2024 року).

Якщо в результаті співставлення встановлено, що доходи змінились на понад 50 відсотків, розмір житлової субсидії переглянуто.

Таким чином, призначений розмір житлової субсидії в домогосподарств, у яких доходи зменшились / збільшились на понад 50 відсотків, змінився.

Довідково. Проведення перерахунку передбачено пунктом 92 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Чи поширюється пільга на житлово-комунальні послуги, яка надається учаснику бойових дій, на його дружину та її дітей від попереднього шлюбу, якщо вони проживають спільно з пільговиком?

Відповідно до Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій надається, зокрема, пільга у розмірі 75-процентної знижки плати за користування житлом, комунальними послугами,  на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

З урахуванням частини п’ятої статті 51 Бюджетного кодексу України така пільга надається членам сім’ї пільговика, до яких належать, зокрема, дружина (чоловік), неповнолітні діти віком до 18 років.

Тобто пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються членам сім’ї, у тому числі неповнолітнім дітям, які проживають однією сім’єю з учасником бойових дій.

Чи можуть мені призначити субсидію, якщо я не працюю, досягла 60 років, але на пенсію вийти не можу, бо не маю необхідного страхового стажу 31 рік?

Людині, яка досягла 60 років та не набула необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком, житлова субсидія може бути призначена за умови, що така особа має не менш як 15 років страхового стажу та не менше ніж місяць протягом періоду, за який  враховуються доходи під час призначення житлової субсидії, отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї, яка призначається  органами соціального захисту населення.

Довідково. Підпункт 3 пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Управителі багатоквартирних будинків та ОСББ можуть надавати Пенсійному фонду України відомості, необхідні для призначення субсидій та пільг, зручним способом

Для призначення пільг, а також житлових субсидій за експериментальним проєктом управителі багатоквартирних будинків та об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) разово подають Пенсійному фонду України відомості про адреси обслуговування і розмір внесків.

Для призначення житлових субсидій за загальними правилами відомості про розмір внесків / платежів об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та суму простроченої понад три місяці заборгованості з оплати витрат на управління багатоквартирним будинком надаються управителями, ОСББ на запит органів Пенсійного фонду України щоразу при призначенні житлової субсидії за зверненням особи або без її звернення.

Крім того, передбачено надання управителями, ОСББ інформації про зміни ціни на послуги, розмірів внесків, форми управління багатоквартирним будинком. Така інформація подається протягом п’яти календарних днів з дати прийняття відповідних рішень (із зазначенням підстав таких змін та поданням документів, що їх підтверджують).

При цьому відомості, необхідні для призначення житлових субсидій та пільг, можуть бути надані як в електронному вигляді – через особистий кабінет управителя, об’єднання на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, так і в паперовому.

Важливо! У призначенні житлових субсидій та пільг не може бути відмовлено у випадку надання управителями багатоквартирних будинків та ОСББ інформації в паперовому вигляді та відсутності їх реєстрації в електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Фонду.

У липні 2024 року звернувся за призначенням субсидії на придбання твердого палива та скрапленого газу. У жовтні 2023 року вийшов на пенсію, до цього не працював і доходів не мав. Чи можуть мені призначити субсидію?

За загальним правилом, якщо в осіб відсутні доходи, що враховуються під час призначення житлової субсидії, або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та/або відсутня сплата ЄСВ у встановленому розмірі сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, то житлова субсидія не призначається.

Виняток, зокрема, встановлено для осіб, які в періоді, за який враховували доходи, отримували не менше ніж місяць пенсію.

Тобто якщо звернення за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу та твердого палива надійшло в липні 2024 року від пенсіонера, у якого відсутні доходи за І-ІІІ квартали 2023 року, а пенсію призначено з жовтня 2023 року – житлову субсидію може бути призначено.

Довідково. Механізм надання житлової субсидії регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Отримала на роботі одноразову матеріальну допомогу на оздоровлення. Чи врахують її до сукупного доходу сім’ї при призначенні субсидії?

Родинам, доходи яких не дозволять самотужки в повному обсязі сплачувати кошти за спожиті житлово-комунальні послуги, держава надає допомогу у вигляді субсидій.

Під час обчислення житлової субсидії враховується середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

До сукупного доходу включаються: заробітна плата; грошове забезпечення військовослужбовців; пенсія; стипендія, крім соціальної, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа; соціальні виплати, у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу; допомога по безробіттю, інші страхові виплати; грошові перекази, отримані із-за кордону; дивіденди від цінних паперів; інші доходи, а також кошти, отримані особою від оренди землі, продажу майна тощо.

Водночас допомога, компенсація, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності і є одноразовою та отримана протягом одного календарного року, до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства не враховується (пункт 7 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632).

Житлова субсидія призначається на послуги, підтверджені надавачами

При зверненні за призначенням житлової субсидії людина подає заяву, де зазначає набір послуг, на які домогосподарство планує отримувати житлову субсидію.

На послуги, не зазначені в заяві, житлова субсидія не призначається.

У разі звернення за субсидією за експериментальним проєктом (з поданням спрощеної заяви “в один клік” згідно з положеннями постанови Уряду від 13.06.2023 № 601 “Про реалізацію експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”) органи Пенсійного фонду України самостійно аналізують перелік житлово-комунальних послуг на підставі інформації, отриманої при зверненні від надавачів.

В обох випадках – чи то за загальним правилом, чи в умовах експерименту – житлова субсидія призначається виключно на ті послуги, які підтверджено управителями та/або виконавцями комунальних послуг.

Довідково. Житлова субсидія надається на оплату:

- житлових послуг – послуг з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг – послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

- абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, зокрема за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком та витрат на комунальні послуги в такому будинку (абонентська плата з постачання теплової енергії, гарячого водопостачання, централізованого постачання холодної води);

- на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Чи може дружина учасника бойових дій подати заяву на включення до Реєстру пільговиків та оформлення пільги?

За потреби подати заяву на призначення пільг замість ветерана війни можуть члени його родини. До них належать, зокрема, чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства II групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за нею, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі (постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395 «Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу»).

Замість двох окремих заяв, за експериментальним проєктом, можна подати одну спрощену – про взяття на облік та про надання пільг.

Подати заяву та необхідні документи можна в один зі способів:

- особисто – через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;

- поштою – на адресу органу Пенсійного фонду України;

- онлайн – через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» або, за наявності технічної можливості, через портал «Дія».

Як ветерану війни подати заяву про взяття на облік і надання пільг за експериментальним проєктом онлайн

В Україні триває експериментальний проєкт, який спрощує ветеранам війни  процедуру звернення за пільгою на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) (постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395 “Про реалізацію експериментального проєкту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу”).

Замість двох окремих заяв (про включення до Реєстру осіб, які мають право на пільги, та про надання пільг), за експериментальним проєктом, подається одна спрощена – про взяття на облік та про надання пільг.

У спрощеній заяві ветеран війни має зазначити значно меншу кількість інформації, ніж раніше, адже збір даних здійснюється, зокрема, шляхом електронної інформаційної взаємодії між державними реєстрами.

Окрім самого ветерана, подати спрощену заяву на призначення пільг можуть члени його родини.

Заяву можна подати в сервісному центрі Пенсійного фонду України, надіслати поштою або онлайн через веб-портал електронних послуг Фонду.

Ігор Ворон, юрист