Відбулися суттєві зміни в законодавстві про відпустки: роз’яснює Держпраці

Надіслав: slavkin1 , дата: пн, 01/15/2024 - 07:07
Ворон

27 грудня минулого року Державна служба України з питань праці на своєї сторінці с соціальної мережі Facebook (https://www.facebook.com/dsp.gov.ua) надала змістовну та нагляду відповідь на питання про те, як зміни в законодавстві вплинуть на надання відпусток у зв’язку з тим, що набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023 № 3494-IX. Зараз розповімо про це більш детально.   

Що і як змінилося в законодавстві про відпустки

Раніше за законодавством рішення про перенесення вихідних і робочих днів приймав Кабінет Міністрів України.
Згідно нових змін в трудовому законодавстві, перенесення вихідних та робочих днів визначається трудовим та/або колективним договором.
Раніше тривалість щорічних додаткових відпусток, умови то порядок їх надання встановлювалися нормативно-правовими актами України.    
Відтепер тривалість щорічних додаткових відпусток, умови то порядок їх надання встановлюються нормативно-правовими актами України, а також трудовим та/або колективним договором.
Раніше тривалість, порядок, умови надання та оплати відпусток для підготовки та участі в змаганнях встановлювалися Кабінетом Міністрів України.
Відтепер тривалість, порядок, умови надання та оплати відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях визначаються трудовим та/або колективним договором.
Раніше відпустка на час профспілкового навчання тривалістю до 6-ти календарних днів оплачувалася у розмірі середньої заробітної плати за рахунок роботодавця.
Зараз відпустка на час профспілкового навчання тривалістю до 6-ти календарних днів компенсується за рахунок профспілкової організації, за рішенням якої працівник направлений на профспілкове навчання.
Раніше тривалість відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин була 15 календарних днів на рік.
Зараз тривалість відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин становить 30 календарних днів на рік.
    Раніше періоди відпусток без збереження заробітної плати давали право на щорічну відпустку.
Зараз періоди відпусток без збереження заробітної плати вже не дають права на щорічну відпустку.
Раніше у період дії воєнного стану роботодавець мав право обмежити тривалість основної щорічної відпустки працівника 24-ма календарними днями.
Відтепер кількість днів відпустки, що перевищує 24 календарні дні, може за рішенням роботодавця надаватися, але без збереження заробітної плати.    

Ігор Ворон, юрист.