Об этом сообщил сам народный депутат Украины из Днепродзержинска.
«Рада міністрів закордонних справ ЄС на позачерговому засіданні 29 січня наголосила на важливості ратифікації нами Римського статуту відповідно до взятих Україною зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію з ЄС. (абз. 2 п. 5 висновків Ради ЄС, http://www.consilium.europa.eu/…/council-conclusions-ukrai…/).
Проте, керівництво України продовжує блокувати просування цього процесу. Так, за інформацією в ЗМІ, Рада національної безпеки і оборони України заявила, що не рекомендує депутатам голосувати за ратифікацію Римського статуту. Пояснюється це тим, що Росія збирає докази "злочинів київської хунти" і може так статися, ми повторимо помилку Грузії та Хорватії. (http://www.pravda.com.ua/news/2015/01/28/7056696/). Мова йде про начебто загрозу засудження українських командирів за участь в АТО.
Вважаю позицію РНБО безпідставною, оскільки відповідно до Звіту щодо попередніх проваджень Міжнародного кримінального суду за 2014 рік наразі і досі триває збір інформації відносно подій у Грузії 2008 року. Жодних обвинувачень відносно грузинських військових генералів не висунуто, справа до провадження Суду не передана.
Справи щодо хорватських генералів взагалі розглядає не Міжнародний кримінальний суд, а Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії, який був спеціально створений за виняткових обставин Радою Безпеки ООН 25 травня 1993 року. На відміну від Міжнародного кримінального суду, який розглядає справи лише у випадку бездіяльності або неспроможності країни розслідувати злочини, Трибунал має пріоритет над національною судовою системою. Тому посилатися на це, як на аргумент проти ратифікації Римського статуту є абсолютно неприпустимим.
З іншого боку, Міжнародний кримінальний суд може розслідувати тільки ті факти масової загибелі людей, які вчинені військовими з умислом. Тобто, якщо при обстрілі вогневих позицій терористів випадково загинуть цивільні, то це може бути тільки підставою для розслідування українськими правоохоронцями.
Оскільки я був ініціатором збору підписів щодо внесення змін до Конституції України для ратифікації Римського статуту, то підняв це питання під час засідання Фракції Партії «Блок Петра Порошенка» 27 січня при обговоренні порядку денного позачергового засідання Верховної Ради. У відповідь я отримав публічну пропозицію Юрія Луценка вийти з Фракції, адже, на його думку, моя позиція суперечить позиції Президента.
Зі свого боку я запропонував Луценку спробувати голосуванням виключити мене з фракції за те, що я говорю правду і хочу судити Путіна за злочини, скоєні в України. Голосування не відбулось, ситуація зависла в повітрі», - пишет Куприй в социальных сетях.