14 травня - цей день в історії

Надіслав: ilona , дата: вт, 05/14/2024 - 07:37
календар, історія

14 травня православна церква вшановує пам'ять пророка Єремії, у світі відзначається День народження вазеліну. В Ізраїлі – День незалежності, на Філіппінах – День Конституції, а в Грузії – День пам'яті цариці Тамари.

Окрім цього, сьогодні у різні роки відбулися події, які вплинули на перебіг світової історії.

День народження вазеліну

14 травня вазелін став запатентованою торговельною маркою. А почалося все з американських нафтовиків. Вони першими помітили чарівні властивості певної субстанції, яка налипала на рухомі частини бурильної установки та заважала насосам відкачувати нафту. Однак ця в'язка речовина миттєво пом'якшувала натруджені руки нафтовидобувників і допомагала упорядкувати шкіру, що огрубіла від вітру і пилу.

Винахідник вазеліну, англійський хімік Роберт Чезбро використав це мастило для створення нової лікувальної мазі. Він довго намагався продавати її в аптеках під назвою "Нафтове мастило", але покупці з недовірою ставилися до такого продукту. І тоді Чезбро вигадав геніальний хід: він назвав свій новий продукт вазеліном – від латинської назви води та оливкової олії. Найменування прижилося, і винахід став популярним.

Ще цього дня:

1900 - У Парижі відкрили II Олімпійські ігри;

1914 - Відбувся перший політ поплавкового варіанта літака "Ілля Муромець" авіаконструктора Ігоря Сікорського;

1915 - Після 9 місяців російської окупації австро-угорські війська вступили до Дрогобича (Галиція).

1940 - Голландія капітулювала перед вермахтом у перший рік Другої світової війни;

1948 - У Тель-Авіві прем'єр-міністр Давид Бен-Гуріон публічно виголосив Декларацію незалежності Ізраїлю;

1955 - У Варшаві підписали договір про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу соціалістичних країн (Варшавський договір) і створили об'єднане командування збройними силами.

1975 - Футболісти "Динамо" (Київ) вперше здобули Кубок Володарів Кубків.