Нотаріус встановлює особу лише на підставі оригіналу паспорта

Надіслав: slavkin1 , дата: пт, 01/12/2024 - 07:30
Ворон

27 грудня минулого року Нотаріальна палата України на своєму офіційному веб-сайті (https://npu.ua) надала роз’яснення щодо вкрай важливого на цей час питання щодо встановлення нотаріусами особи на підставі електронного паспорту (е-паспорту). Про що саме йде мова, зараз розповімо більш детально. 

Правові підстави для встановлення особи на підставі е-паспортів відсутні

Як зазначили в Нотаріальної палаті України (НПУ), цифровізація є частиною нашого повсякденного життя, тому в «Дії» з’являється все більше можливостей, але не варто забувати про те, що Україна є правовою державою, де найголовніше – закон. І саме законами керуються нотаріуси у своїй роботі.
Як приклад візьмемо ситуацію, яка часто викликає непорозуміння серед людей, а саме – чи можливе використання е-паспортів з «Дії» для встановлення особи нотаріусами при вчиненні нотаріальних дій?Відповідь чітка – ні.
Наразі відсутні правові підстави для встановлення особи нотаріусами при вчиненні нотаріальних дій та визначенні громадянства України на підставі е-паспортів без обов’язкового пред’явлення оригіналу паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Нотаріус – не бізнесмен, а представник держави, нотаріат – не сфера послуг, нотаріуси вчиняють нотаріальні дії, і не надають ані адміністративні, ані публічні послуги.

Е-паспорти не наділені статусом документа

Портал «Дія» (Єдиний державний веб-портал електронних послуг) призначений для реалізації права на доступ до електронних публічних та інших послуг. Згідно із пунктом 7 частини 2 статті 2 Закону України «Про адміністративні послуги» дія цього Закону не поширюється на відносини щодо нотаріальних дій.
Е-паспорти не наділені статусом документа, зокрема електронного документа, і згідно Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» є лише електронним відображенням інформації.
Е-паспорт не є документом у розумінні Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».
Детально про це викладно у проведеному НПУ «Правовому аналізі законодавства України щодо використання е-паспортів для встановлення особи та громадянства України при вчиненні нотаріальних дій» від 16.08.2021 (ознайомитися можна за адресою:https://npu.ua/wp-content/uploads/2023/12/pasport.pdf).

По деякі правові висновки НПУ

В Нотаріальної палаті України звернули увагу на те, що е-паспорти, як електронні документи, окремо не включаються законодавцем до переліку документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, який закріплено статтею 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Закону України «Про громадянство», не наділяються статусом документа, зокрема електронного документа, і є лише електронним відображенням інформації.
Аналіз визначень е-паспортів у співставленні із правовою конструкцією, що міститься в абзаці другому частини першої статті 14-1 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», де визначено, що е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон пред’являються особою замість та без додаткового пред’явлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, також підтверджує, що законодавець окремо розрізняє е-паспорт як електронне відображення інформації та паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, як документи, що встановлюють особу та підтверджують громадянство України.
Крім того, ключовою у дослідженні питання можливості/неможливості використання е-паспортів для встановлення особи при вчиненні нотаріальних дій також є
стаття 43 Закону України «Про нотаріат», у якій закріплено, що при вчиненні нотаріальної дії нотаріуси встановлюють особу учасників цивільних відносин,які звернулися за вчинення нотаріальної дії.
Встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи громадянина, який звернувся за вчиненням нотаріальної дії (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює,посвідчення особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни,посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи). 
Ключовою у дослідженні питання можливості/неможливості використання
е-паспортів для встановлення громадянства України при вчиненні нотаріальних дій стаття 5 Закону України «Про громадянство», у якій закріплено, що документами, що підтверджують громадянство України є:
- паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду закордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт;
- службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу;
- посвідчення особи на повернення в Україну, оригінал документа, а не його електронне зображення.
Крім того, на підставі паспортів нотаріусом проводиться процедура не тільки встановлення особи, але і визначення обсягу цивільної дієздатності фізичних осіб, перевірки повноважень представників, зокрема законних,встановлення намірів сторін вчиняти правочин тощо.
При посвідченні правочинів, видачі свідоцтв чи оформленні інших документів, примірники яких залишаються у справах нотаріуса, нотаріус зобов’язаний витяг з документа, за яким встановлено особу громадянина, у якому відображено усі заповнені сторінки, що стосуються реквізитів поданого документа, його дійсності та мають значення для вчинюваної нотаріальної дії, долучити до справ нотаріуса.

Ігор Ворон, юрист.