Що робити після негоди, якщо ваш автомобіль або ви самі постраждали: поради та важливі кроки

Надіслав: slavkin1 , дата: нд, 11/05/2023 - 08:41
дерево

З настанням холодної пори року все частіше можуть виникати ситуації, коли негода досягає таких масштабів, що руйнує майно та може зашкодити здоров’ю та життю людини.
Навіть за останній місяць на Дніпропетровщині, та, зокрема, у Кам’янському через сильні пориви вітру фіксувалися численні випадки падіння дерев. Інколи вони призводили до пошкодження автівок у дворах житлових будинків та узбіччі доріг.
Що ж робити, якщо через такі випадки ваш автомобіль було пошкоджено, або ви самі отримали травми, розповідає адвокат Денис Монатко.
За його словами, за майнову шкоду завдану внаслідок падіння дерева настає цивільно-правова відповідальність, зокрема: майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу). 
Для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 ЦК України необхідним є доведення таких фактів: 
1) правопорушення (дія або бездіяльність);
2) шкода (матеріальна або моральна);
3) причинно-наслідковий зв’язок між ними (тільки прямий). 
Зазвичай, шкода завдається майну громадян, а саме: автомобілям, які знаходяться у русі або припарковані вздовж дороги чи на прибудинковій території. У разі пошкодження транспортного засобу уповноваженими особами на складання протоколу є дільничний (під час зупинки машини) або співробітник поліції (під час руху авто). 
«Важливою умовою розв'язання питання відшкодування збитків власнику авто є правильно складений протокол, в якому буде вказаний факт огляду автомобіля, факт падіння дерева, - зауважує адвокат. - Завдання власника або водія автомобіля при складанні протоколу полягає в тому, щоб простежити, чи вніс дільничний ваші контактні й паспортні дані, реєстраційні номери автомобіля, точну адресу місця події та її опис».
Денис Монатко зазначає, що бажано надати письмові пояснення та вказати на свідків події, яких потім можна буде викликати до суду, долучити фото та відео докази. 
Дещо складніше встановити відповідальну особу за матеріальну шкоду. Відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 року N 105, відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними є: 
на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; 
на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; 
на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; 
на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; 
на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі. 
Щодо прибудинкових територій багатоквартирного будинку - балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір про утримання та благоустрій прибудинкової території. 
Водночас за змістом норм ст.ст.10, 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» безпосереднє визначення балансоутримувача об’єктів благоустрою комунальної власності належить до повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування, які також мають здійснювати функції із забезпечення належного утримання та ремонту об’єктів благоустрою комунальної власності. 
Відтак, за умови відсутності балансоутримувача відповідальність за належне утримання та ремонт об’єктів благоустрою комунальної власності має покладатись на відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування. Якщо ж шкоду завдано внаслідок непереборної сили (стихійні лиха, бойові дії тощо), за загальним правилом заподіювач повністю звільняється від відповідальності, але тільки за відсутності його вини. 
Проте ч. 3 ст. 1166 Цивільного кодексу передбачає, що шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, підлягає відшкодуванню у випадках, встановлених законом. Також, за шкоду не настає відповідальність, якщо сам потерпілий її спричинив або вона заподіяна внаслідок правомірних дій чи під час необхідної оборони (крайньої необхідності). 
Як видно, питання це доволі складне, адже потрібно дуже ґрунтовно підійти до збирання доказів не тільки щодо розміру збитків, а треба ще правильно встановити відповідальну особу, що саме її дії чи бездіяльність перебувають у причинно-наслідковому зв’язку зі шкодою.