Під час воєнного стану в Україні заборонено виїзд за кордон для чоловіків від 18 до 60 років, і за спробу незаконного перетину кордону передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. За порушення закону можна отримати штраф до 8 500 грн або адміністративний арешт на строк до 15 діб, а також позбавлення волі від 2 до 5 років за підроблення документів або ухилення від мобілізації.
Про це розповів член Асоціації правників України, юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу Володимир Романчук в коментарі OBOZ.UA. Виїхати може певна категорія чоловіків і лише за наявності необхідних документів.
Що таке незаконний перетин кордону
Незаконний перетин – це порушення правил перетинання державного кордону, незалежно від способу: з використанням підроблених документів, у багажнику автомобіля або через ліс. За незаконний перетин або спробу незаконного перетину кордону відповідальність встановлена ст. 204-1 КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 грн до 8 500 грн) або адміністративний арешт на строк до 15 діб з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Адміністративна відповідальність
Якщо прикордонники виявляють чоловіка, який незаконно виїхав і тепер хоче повернутися до України, то за таке правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за ст. 204-1 КУпАП. У разі, якщо строки притягнення не сплили – прикордонники викликають поліцію, яка складає адмінпротокол. Якщо чоловіка ловлять десь у лісі чи в горах, то прикордонники доправляють його до застави ДПСУ чи відділку поліції, де складається протокол про адміністративне правопорушення.
Кримінальна відповідальність
Водночас спроба перетину може бути поєднана з іншими злочинами. А саме:
стаття 358 Кримінального кодексу України (ККУ) – підроблення документів для перетину кордону. Найчастіше підроблюють висновки ВЛК. За цією статтею передбачені штрафні санкції або обмеження волі;
стаття 369 ККУ – пропозиція неправомірної вигоди представникам правоохоронних органів, найчастіше хабарі даються прикордонникам. Незалежно від успіху спроби, передбачений або штраф, або позбавлення волі строком від 4 років;
стаття 336 ККУ – у деяких випадках незаконний перетин кордону можуть трактувати як ухилення від мобілізації, що карається позбавленням волі строком від 2 до 5 років.
Термін давності притягнення за незаконний перетин
Володимир Романчук наголошує, що згідно із законом, притягнути до відповідальності за незаконний перетин можна протягом трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше року з дня вчинення. Суд визначає міру покарання, і є шанси на пом’якшення за умов, якщо особа добровільно повернулася, висловила бажання доєднатися до лав ЗСУ, активно сприяла розкриттю правопорушень чи викриттю інших порушників.
За даними прикордонників, спроби незаконного перетину кордону фіксуються щоденно – їхня кількість різко не збільшується, але, на жаль, і не зменшується. З початку повномасштабної війни з країни незаконно виїхали тисячі чоловіків, які не захотіли вступати до лав армії.
Наслідки спроби повернутися
Якщо строки притягнення до відповідальності не минули, прикордонники викликають поліцію, яка складає адміністративний протокол. Якщо ж чоловіка ловлять у лісі, горах або поблизу кордону, його передають поліції, яка складає протокол про адміністративне порушення. У деяких випадках порушників передають представникам територіальних центрів комплектування, які відправляють таких осіб на військово-лікарську комісію.