Свято 4 грудня: що не можна робити в день Варвари

Надіслав: Margarita , дата: ср, 12/04/2024 - 06:36
свято

За новим календарем 4 грудня церква вшановує пам'ять святої великомучениці Варвари та мученицю Юліану Іліопольську. В народі свято називають Варвариним днем.

Про те, яке свято 4 грудня, а також про заборони, історію та традиції цього дня розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

Історія церковного свята

Хоча точних відомостей про життя святої немає, припускають, що вона народилася і проживала в східній частині Римської імперії, орієнтовно в III або IV столітті. Відповідно до різних версій, християнська діва, яку вшановують 4 грудня, могла проживати в Геліополі або Нікомедії.

Батьком Варвари був заможний язичник Діоскор, ім'я матері невідоме - жінка померла незабаром після народження доньки. Переконаний, що ніхто не гідний бачити красу доньки, Діоскор замкнув Варвару в високій вежі. Ймовірно, цей факт з життя став основою для казки про Рапунцель.

Вихованням доньки займалися служниці, деякі з яких були християнками. Попри намагання Діоскора видати доньку заміж, Варвара відмовлялася, адже таємно прийняла християнство.

Після того, як таємниця стала відома її батькові, Діоскор розлютився та привів доньку до римського префекта-язичника Мартініана, який засудив дівчину до страти після тортур.

Діоскор вирішив самостійно виконати вирок, відтявши Варварі голову мечем. Розділити мученицьку участь вирішила християнка Юліана Іліопольська, яку також вшановують в цей день.

За гріх, Діоскора разом з Мартініаном вбила несподівана блискавка. Після поховання мучениць, християни збудували біля могили святих церкву. Вважається, що мощі святої Варвари зцілювали хворих.

Частина мощей потрапила до України - донька візантійського імператора, Варвара, привезла їх до Києва в 1108 році, коли приїздила до чоловіка, київського князя Святополка Ізяславовича. Наразі мощі зберігаються у Володимирському соборі.

Традиції Дня Варвари

Великомученицю вважають покровителькою і захисницею жінок. 4 грудня моляться до святої Варвари, просячи зцілення та здійснення найбільших мрій.

На Варварин день раніше дівчата ліпили вареники з сиром та маком. З-поміж них клали "пірхуни" - вареники з борошняною начинкою. Варениками пригощали хлопців задля забавки.

До того ж на Варвару серед дівчат було заведено ворожити на долю. Цього дня ставили гілки вишні у воду - якщо вони зацвітали до Різдва, це віщувало шлюб протягом року.

Молитва до святої Варвари

Свята Великомученице Варваро! Я згадую сьогодні муки, які Ти перетерпіла за віру в Пресвяту Тройцю й прошу Тебе: молися за мене до Бога-Отця, щоб дав мені сили перемогти різні земські наклони, серце ж і душу піднеси до небесних речей.

Молися до Бога-Сина, щоб за Його ласкою я покинув(-ла) дотеперішню сонливість і лінивство й почав ревно ходити дорогами святого Євангелія.

Моли й Святого Духа, щоб відновив мене, скріпив і освятив.
Свята Великомученице Варваро! Нехай рани Твого святого тіла загоять рани, які моїй душі завдав гріх, а Твоя невинно пролита кров нехай очистить мене.

Через муки й смерть Твою, молю Тебе, свята Великомученице Варваро, не дай мені вмерти без спокути й не прийнявши святі Тайни Тіла й Крові Господа нашого Ісуса Христа. Амінь.

Що не можна робити в День Варвари

Щоб не накликати лихо на всю родину, в день Варвари не можна:

  • вживати алкоголь
  • лихословити та сваритися
  • займатися хатніми справами, окрім готування та миття посуду
  • гуляти ввечері або ходити в гості
  • ображати жінок

Важливі прикмети цього дня

  • Якщо на Варвару на деревах іній - в наступному році буде гарний врожай фруктів.
  • Сьогодні горобці голосно цвірінчать на деревах - зима буде теплою.
  • 4 грудня небо в зорях - зима буде холодною. Якщо зірок не видно - буде тепло.

У кого день ангела 4 грудня

4 грудня, за новим стилем, день ангела у людей з такими іменами: Варвара, Анастасія, Олександр, Геннадій, Василь, Юлія, Дмитро, Іван, Кіра, Микола, Катерина, Олексій.

Крім цього, за старим стилем сьогодні відзначає іменини Олександр.