Відомий підприємець та краєзнавець нашого міста Олег Мороз на своїй сторінці у фейсбук виклав чергову порцію історичних фотографій Кам’янського-Дніпродзержинська зі свого особистого архіву. Одна світлина з цієї добірки привернула нашу увагу.
Судячи з одягу людей, це фото зроблене приблизно у 70-х роках минулого століття. Місце на ньому добре знайоме всім кам’янчанам – це площа перед пам’ятником Прометею, а на задньому плані видно будівлю ПТУ №22 при Дніпровському металургійному заводі, яке у 1960 році закінчив колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.
Проте нашу увагу привернув чоловік на передньому плані, що явно розмовляє по мобільному телефону, яких тоді ще не було. Не вірячи в існування мандрівників у часі, можна зробити кілька припущень. По-перше, що це тільки здається, що чоловік тримає в руці сотовий телефон. Проте якість фотографії дозволяє роздивитись, що предмет, який чоловік притуляє до вуха, таки дуже схожий на трубку телефону. Якщо це так, то можна припустити, що ми бачимо на фото рідкісний зразок радянської аналогової системи автоматичного мобільного телефонного зв'язку «Алтай», яка існувала в СРСР з 1963 року до початку 2010-х, обслуговуючи близько 200 міст у Радянському Союзі та країнах РЕВ. Крім керівних працівників вищої ланки, системою активно користувалися співробітники КДБ, МВС та будівельних організацій.
Невідомо, чи була подібна станція зв’язку у нашому місті. Хоча зважаючи на те, що Дніпродзержинськ – це батьківщина генерального секретаря КПРС Леоніда Брежнєва, який займав цей пост з 1966 року, то не виключно, що подібна система бездротового зв’язку функціонувала і у нас. Наприклад для оперативного зв’язку з керівництвом міста та забезпечення заходів безпеки на випадок приїзду до рідного міста «дорогого Леоніда Ілліча». Тоді зображений на фото чоловік може бути якраз представником спецслужб. Але це тільки наше припущення.