В Україні оновили правила мобілізації

Надіслав: Александр Бугаев , дата: ср, 10/09/2024 - 08:13
мобілізація

Кабінет міністрів вніс зміни до порядку призову військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації – тепер можна самостійно обрати військовий підрозділ, минаючи послуги ТЦК. Адже ці установи, як правило, ігнорують побажання як мобілізованих, так і добровольців. А командири військових частин набувають повноважень самостійно комплектувати бойові частини добровольцями, а також видавати їм направлення на ВЛК. 

Для чого було схвалено такі зміни, читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Роботу рекрутингових центрів військкомати часто ігнорували

На перший погляд, нова урядова ухвала морально застаріла: можливість самостійно обирати, де служити, з'явилася ще у листопаді 2023 року, коли відкрився перший рекрутинговий центр української армії (30 вересня відкрився вже сороковий такий центр). А вулиці українських міст рясніють бігбордами з рекламою конкретних бригад, які набирають собі певних спеціалістів.

"Я ще у травні зателефонував на власний рекрутинговий центр "Азова". Пройшла співбесіда, мені видали направлення на ВЛК, потім майже три місяці навчання, і тепер на фронті. З ТЦК я взагалі не перетинався, на жодних етапах", – розповідає OBOZ.UA Юрій, бізнесмен, який після початку повномасштабної війни брав активну участь у місцевій теробороні.


Але загалом із рекрутинговими центрами української армії виявилося не все так просто. Їхню роботу ТЦК дуже часто ігнорували, буквально "виводячи з-під носа" військових підрозділів необхідних їм громадян із певною військово-обліковою спеціальністю. Які потім служили "куди пошлють".

"Існує внутрішній обмін даними. І про те, що така бригада виписала певному військовозобов'язаному відношення (документ із частини, що ми хочемо взяти тебе на службу) практично відразу ставало відомо в ТЦК. А там – "та можете гуляти з цим відношенням, у нас є частини пріоритетного формування". Перехоплюють цього військовозобов'язаного, на стадії, коли він у частину ще не прибув, і все: він служитиме не там, де хоче, а куди його відправлять із військкомату", – каже OBOZ.UA офіцер ЗСУ В'ячеслав Коновалов.

Але іноді трапляються дива.

"Я завербувався через рекрутинг до ГУР, але до підрозділу потрапити не встиг: військкомат перехопив і відправив у Десну, навчатися на штурмовика. На щастя, приїхали люди з військової розвідки і мене "відбили", – розповідає OBOZ.UA 48-річний Олексій, який працював у невеликій компанії з виробництва дронів.

Одним словом, діяв закон сили. Ну який ТЦК сперечатиметься з "Азовом"? Або тим паче з Головним управлінням розвідки. А якщо військова частина простіша, можна добровольця перехопити і покращити показники з мобілізації.

Проблему перехоплення добровольців працівниками ТЦК вирішено

Подібну анархію в галузі мобілізаційних процесів і покликана припинити постанова Кабінету міністрів. Документ багато в чому було схвалено через численні скарги командирів частин, які втрачали необхідних їм фахівців.

"Цією постановою Кабмін закріпив те, що анонсовано Міністерством оборони України ще влітку. Мова не зовсім про добровольців, а загалом про військовозобов'язаних, які можуть бути мобілізовані. На момент отримання повістки вони можуть звернутися до командування конкретної військової частини, і, якщо вони влаштовують військову частину, командир самостійно направляє їх на ВЛК. І після отримання висновку зараховує їх до штату цієї частини, саме як мобілізованого. Тому що прийняти на військову службу до конкретної військової частини за контрактом можна було й раніше", – каже у коментарі OBOZ.UA член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

На уточнювальне питання OBOZ.UA: чи вирішує постанова Кабміну проблему того, що раніше ТЦК "перехоплювали" у військових частин військовослужбовців, Федір Веніславський коротко відповів – "так". Одним словом, правова колізія усунена. І якщо військовозобов'язаний має відношення до частини, військкомат забирати його від не має права.