19 листопада цього року судова адміністрація на офіційному веб-сайті (https://court.gov.ua/) надало роз’яснення Міністерства юстиції України щодо того, як засвідчити вірність копій документів і витягів з них. Розповімо про це більш детально.
Загальні положення про засвідчення вірності копій документів
Для того, щоб копія документа чи виписка з нього мали юридичну силу, їх вірність необхідно засвідчити, зокрема нотаріально.
Засвідчення вірності копій документів і витягів з них здійснюється нотаріусом за усним зверненням заінтересованої особи.
Засвідчення вірності копій документів
Відповідно до статті 75 Закону України «Про нотаріат» (далі – Закон) нотаріуси, посадові особи органів місцевого самоврядування та посадові особи консульських установ України, які вчиняють нотаріальні дії, засвідчують вірність копій документів, виданих юридичними особами, за умови що ці документи не суперечать закону, мають юридичне значення і засвідчення вірності їх копій не заборонено законом.
Під час підготовки до засвідчення вірності копій документів і виписок з них нотаріус та інші уповноважені законодавством особи зобов’язані особисто звірити з оригіналом документа копію чи виписку з документа, вірність яких вони засвідчують.
Пунктом 3 глави 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі – Порядок), визначено такі умови засвідчення вірності копій документів, а саме:
- вірність копій документів, виданих юридичними особами, засвідчується за умови, що ці документи не суперечать закону, мають юридичне значення і засвідчення вірності їх копій не заборонено законом;
- засвідчення копій офіційних документів, які видаються органами реєстрації актів цивільного стану і надалі використовуватимуться за кордоном, нотаріусами здійснюється лише після попередньої легалізації (консульської легалізації чи проставлення апостиля) оригіналів цих документів;
- вірність копії документа, виданого фізичною особою, засвідчується у тих випадках, коли справжність підпису фізичної особи на оригіналі цього документа засвідчена нотаріусом або посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування або за місцем роботи, навчання, проживання чи лікування фізичної особи.
Не допускається засвідчення вірності копії документа, на підставі якого відповідні установи видають оригінал документа (довідки про народження дитини, довідки про смерть тощо).
На вимогу фізичних або юридичних осіб, щодо яких вчинялася нотаріальна дія, нотаріуси вправі видавати копії документів, що зберігаються у справах державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву або приватного нотаріуса.
Крім того, законодавством передбачена можливість засвідчення вірності копії з копії документа. Згідно зі статтею 76 Закону вірність копії з копії документа може бути засвідчена нотаріусом, посадовою особою органу місцевого самоврядування, посадовою особою консульської установи України, якщо вірність копії засвідчена в нотаріальному порядку або якщо ця копія видана юридичною особою, що видала оригінал документа. У такому разі копія документа має бути викладена на бланку цієї юридичної особи з відміткою про те, що оригінал документа знаходиться у цієї юридичної особи.
Засвідчення вірності виписки з документа
Статтею 77 Закону встановлено, що вірність виписки може бути засвідчена лише у тому разі, коли її зроблено з документа, в якому містяться рішення кількох не зв’язаних між собою питань. Виписка повинна відтворювати повний текст частини документа з певного питання.
Засвідчення вірності виписки з документа здійснюється за правилами, передбаченими статтями 75 і 76 цього Закону.
Згідно з підпунктом 5.3 пункту 5 глави 7 Порядку при виготовленні виписки з багатосторінкового документа обов’язково відтворюється текст першої та останньої сторінок, які надають можливість ідентифікувати документ, вірність виписки з якого засвідчується.
Фотокопія-витяг з багатосторінкового документа засвідчується за правилами засвідчення вірності копій з урахуванням положень, встановлених у підпункті 5.3 пункту 5 глави 7 Порядку, із зазначенням відомостей про загальну кількість сторінок, що містить оригінал документа, та переліку сторінок, з яких виготовлена така фотокопія-витяг, у посвідчувальному написі.
Для довідки
Апостиль — це спеціальний штамп, який підтверджує справжність підпису, статус особи, що підписала документ, та автентичність печатки чи штампу на документі. Він ставиться відповідно до положень Гаазької конвенції 1961 року, учасницею якої є Україна, для спрощення процедури легалізації документів, що використовуються за кордоном.
В Україні порядок проставлення апостиля регулюється Законом України «Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів» та постановою Кабінету Міністрів України № 61 від 18 січня 2003 року.
Функції щодо проставлення апостиля виконують Міністерство юстиції, Міністерство закордонних справ та Міністерство освіти і науки. Штамп апостиля проставляється безпосередньо на документі або на окремому аркуші, що додається до нього.
Документи з апостилем не потребують додаткової консульської легалізації, що значно спрощує їх використання за кордоном
Ігор Ворон, юрист