Знайшов чужий телефон або сумку з речами? Як діяти правильно і відповідно до Закону

Надіслав: slavkin1 , дата: пн, 03/27/2023 - 07:30
Ворон

На офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua) була опублікована правова консультація під заголовком  «Що робити з знахідкою?», яку підготували юристи регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Сумській області. Головне — не привласнювати собі чужу річ, це не тільки аморально, а й протизаконно. Що ж робити? Ось про це і піде мова далі.  

Що таке «знахідка» з точки зору закону

Знахідка — це майно, втрачене власником (власником) крім своєї волі і знайдене іншою особою.
Порядок поводження із знахідкою, її зберігання та набуття у власність регулюється нормами Цивільного кодексу України (ЦК). 

Що робити зі знахідкою

Згідно зі статтею 337 ЦК, особа, яка знайшла загублену річ, зобов'язана негайно повідомити про це особу, яка її втратила, або власника речі і повернути знайдену річ цій особі.
Особа, яка знайшла втрачену річ у приміщенні або транспортному засобі, зобов’язана передати її особі, яка представляє власника цього приміщення або транспортного засобу. 
Особа, якій передана знахідка, набуває права та обов’язки особи, яка знайшла загублену річ.
Якщо особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, або місце її перебування невідомі, особа, яка знайшла загублену річ, зобов’язана повідомити про знахідку в Національну поліцію або в орган місцевого самоврядування.
Разом з цим, особа, яка знайшла загублену річ, має право зберігати її у себе або здати на зберігання до територіального органу поліції або органу місцевого самоврядування, або передати знахідку особі, яку вони вказали. 
Особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого наміру або грубої необережності.

Коли людина може стати власником втраченої речі

Право власності на загублену річ може виникати у особи, яка знайшла її, або у територіальної громади.
Відповідно до статті 338 ЦК особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після закінчення 6-ти місяців з моменту заяви про знахідку територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, що:
- не встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення втраченої речі;
- власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на річ тому, хто її знайшов, територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування.
До територіальної громади право власності на знахідку переходить у разі подання особою, яка її знайшла, письмової заяви про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування (стаття 338 ЦК).

Право особи, яка знайшла річ, на відшкодування або винагороду в разі, якщо з’явився власник загубленої речі

Особа, яка знайшла загублену річ, має право вимагати від особи, якій вона повернута, або особи, яка набула право власності на неї, відшкодування необхідних витрат, пов’язаних із знахідкою (зберігання, розшук власника, продаж речі тощо), а також винагороду за знахідку в розмірі до 20% вартості речі.
Якщо власник (або той, хто володіє річчю) публічно обіцяв винагороду за знахідку, винагорода виплачується на умовах публічної обіцянки. Водночас право на отримання винагороди не виникає, якщо особа, яка знайшла загублену річ, не заявила про знахідку або зробила спробу приховати її.

Ігор Ворон, юрист.