30 вересня в Україні відзначається Всеукраїнський день бібліотек.
У Кам’янському існує 74 бібліотеки: 11 публічних, 42 шкільних, 2 профспілкових, 4 науково-технічних, 1 вузів, 13 учбових, 1 спеціальна (музей). Про це повідомили у відділі культури департаменту з гуманітарних питань міської ради.
Центральна бібліотечна система – це 2 центральні бібліотеки та 9 бібліотек-філій в усіх трьох районах міста та Карнаухівці, 40 бібліотекарів, понад 15 000 читачів бібліотек і приблизно 50 000 віртуальних користувачів.
Щороку бібліотекарі ЦБС реалізують понад 40 авторських бібліотечних проєктів: Кар’єрний радник, Кам’янське у смартфоні, Мобільна бібліотека, Запиши мене до бібліотеки, Невідоме Кам’янське, Бібліотечна педагогіка, Цифрова освіта, Програма здоров’я у бібліотеці, БібліоЧат кам’янЧат, Казковий антистрес, Вікна, що говорять, Мовна норма, Як стати козаком за сім днів, Спокуса читанням тощо.
У бібліотечному кейсі ігри, вікторини, квести, тренінги, конкурси, батли, онлайн зустрічі з цікавими людьми, лекції, прямі ефіри, подорожі з бібліотечним гідом, концерти, поетичні вечори, презентації книжок, фотовиставки та виставки живопису, клуби за інтересами, інтелектуальне, документальне та артхаусне кіно, фестивалі, благодійні акції, книжкові челенджі, Інтернет, WI-FI, електронний каталог, Мобільна бібліотека, сайт Lib.kam@dndz, блог https://bibliopazlu.blogspot.com/, сторінки у соцмережах і ще багато цікавого та корисного.
Завдяки участі у грантових програмах лише у 2016-2017 роках бібліотеки отримали чимале фінансування на закупку нового комп’ютерного обладнання і вийшли на якісно новий рівень роботи: відкрили два коворкинги, інформаційно-ресурсний центр для внутрішньо переміщених осіб, облаштували 7 інтернет-центрів. Діставши перемогу у конкурсі «Бюджет участі» у 2020, 2021 роках, втілено проєкти «Приваблива бібліотека», «Цифрова освіта», «Історія Кам’янського у смартфоні», «Доступна бібліотека – простір рівних можливостей». Двічі отримали грант від Українського інституту книги та поповнили бібліотечні фонди понад 1500 примірниками найкращої української та світової літератури.
Центральна міська бібліотека є фундатором бібліотечних проєктів. Тут відбувається клуб документального кіно «Docudays ua Прометей» (юнацький відділ бібліотеки на Шевченка, керівниця Наталія Бохан) – просвітницький проєкт про права людини, що змінює, захищає, надихає.
Книжковий клуб «На перехресті» (юнацький відділ бібліотеки на Шевченка, керівниця Лариса Лощенкова). Класно мати однодумців, які поділяють твою жагу до читання. Чому так називається клуб «На перехресті»? Тому, що приміщення юнацького відділу знаходиться на перехресті доріг. Дуже символічно!
Клуб садівників і квітникарів «Маєток» – (відділ абонементу бібліотеки на Шевченка, керівниця Алла Беленко) майже п'ять років дивує своїми активностями: тут і майстер-класи, консультації, виставки-продажі, обмін рослинами, навіть орхідейний батл влаштовуть. Саме члени цього клубу ініціювали міську акцію «Посади магнолію».
Хобі CLUB творчих людей – царина колекціонерів (читальна зала бібліотеки на Шевченка, керівниця Алла Гузовська). Тут збираються поціновувачі старовини, берегині історії свого роду презентують сімейні реліквії, майже справжній аукціон влаштовують.
Краєзнавче товариство «Кам'янське – Дніпродзержинськ» 13 років прищеплює любов до свого міста (голова товариства Тетяна Герасюта). А ще клуб інтелектуального кіно, етнографічно-фольклорний гурт «Калина», тінейджерський клуб «Вибір», літературний клуб «Віварт», клуб вихідного дня «За покликом душі», «Золотий ієрогліф життя», «Кам’янська фотографічна ініціатива» тощо.
Не кожна бібліотека може похвалитися тим, що має музейну кімнату та власну арт-галерею. У бібліотеці на Шевченка вона з’явилася ще у 2014 році, коли низка картин Євгена Лебедєва була передана в дар.
У бібліотеці-філії №1(вул. Пушкіна, 30А), що у Карнаухівці, бібліотекарка Наталія Іванюженко основну увагу приділяє відродженню історичної пам’яті цього краю через усі доступні бібліотечні активності. І в неї гарно виходить: і учасників Мамай-фесту зустріти, і буктрейлер створити, і екскурсію Карнаухівкою провести.
Бібліотека-філія №2 (Менделєєва,5-а) у співпраці з мистецькою школою №3 просто неба щороку влаштовує фестиваль народної творчості, а бібліотекарки бібліотеки-філії №8 (вул.Стовби,1,) опікуються дітьми, що залишились без батьківської уваги, створивши мальовничий бібліотечний простір, дружній до дітей.
Бібліотекарки бібліотек-філій №3(вул.Матросова,78) та №4 (Звенигородська,49) мужньо долають усі негаразди зі світлом та теплом. Вони невтомно створюють свій особливий книжковий простір, завжди мають читачів, які допомагають їм у всьому. Жіночий клуб «Позитив+» (бібліотека-філія №4, керівниця Тетяна Карабут) ось вже п’ять років заряджає своїм оптимізмом все навколо бібліотеки: читають, співають, декламують, живуть активним життям.
Бібліотека-філія №6 (Звенигородська, 17) знає чим догодити і користувачам бібліотеки, і пацієнтам амбулаторії. Уявляєте собі, два задоволення за одне відвідування: в одному місці лікують тіло – в іншому душу.
У бібліотеці-філії №5 (вул.Харківська,67,) знають як заохотити дітей і батьків до читання. Якщо пасажири автобусу №12 на дошці оголошень бачать поради про користь читання та рекламу найцікавіших книжок, – знають, про це потурбувалися бібліотекарки бібліотеки-філії №5.
Бібліотека-філія №7 (просп. Дружби народів, 49) перетворилася на чудовий арт-простір, де відбуваються творчі виставки, майстер-класи. Тут підтримують творчу атмосферу, зберігаючи пам'ять про друга та читача бібліотеки заслуженого художника України Анатолія Жежера. Клуб «Сусіди» (бібліотека-філія№7, керівниця Людмила Стрельник) – це величезне джерело ресурсів. Адже у першу чергу всі разом – сусіди, друзі та знайомі можуть допомогти власною працею.
Бібліотека-філія№9 (пр.Перемоги, 35,) може похвалитися клубом сімейного читання та дозвілля «СУПЕР 7-Я» (керівниця Лариса Чуйкова) – дітям на втіху, батькам у допомогу та всім на користь.
Центральна міська бібліотека для дітей (завідувачка Тетяна Дорофеєва) охоче співпрацює з усіма навчальними закладами міста. Вони завжди мають низку цікавих пропозицій: цифрова освіта, онлайн уроки, подорожі містом, віртуальні подорожі світом, найбільшу кількість книжкових новинок для дітей різного віку, ютуб канал для маленьких читачів з історії нашого міста тощо.
Зі святом вас, бібліотекарі Кам’янського! Життєвої наснаги, вдячності читачів та нових творчих здобутків!
30 вересня 2021