Одним з пріоритетних завдань органів прокуратури України є захист інтересів дитини та протидія насильству відносно дітей, в т.ч. - з боку батьків.
Відповідно до Конституції України та чинного Сімейного Кодексу України батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття. Нажаль, багато батьків відверто нехтують покладеними на них обов’язками та самоусуваються від утримання власних дітей, не зважаючи навіть на наявність судових рішень про зобов’язання сплати аліментів на їх утримання. Відмова батьків утримувати своїх дітей по суті є економічним насиллям над ними, адже діти позбавляються можливості отримувати бажані та необхідні економічні блага. Злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дітей є кримінально караним.
Кам’янською окружною прокуратурою протягом 2021 року до суду скеровано 35 обвинувальних актів за ст. 164 КК України, тобто за обвинуваченням осіб у злісному ухиленні від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей.
За результатами судового розгляду кримінальних проваджень цієї категорії обвинувачені засуджувались по покарань у вигляді громадських робіт, обмеження волі зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком та до реального відбування покарання у вигляді обмеження волі. Однак, упродовж 2021 року мали місце і закриття проваджень на підставі заяв потерпілих у зв’язку із відшкодуванням завданої шкоди та погашенням заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини.
І хоча кримінальне правопорушення, передбачене ст. 164 КК України, є нетяжким, засудження особи за його вчинення тягне за собою наявність судимості з усіма наслідками, передбаченими Кримінальним кодексом України.
Довідково: під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.