Проставлення апостиля на документах: роз’яснення Мін’юсту

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 08/22/2023 - 07:07
Ворон

15 серпня цього року Міністерство юстиції України на своєму офіційному сайті (https://minjust.gov.ua) надало роз’яснення щодо проставлення апостиля на документах. 
Як відомо, 22 липня поточного року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів щодо впорядкування відносин з проставлення апостиля» від 27.06.2023 № 2382/5. Тепер про це більше детально. 

Що таке «апостиль»

Апостиль – це міжнародний штамп, має прямокутну форму, стандартний за оформленням, який підтверджує законність певного паперу. Проставляється на документі або оформляється як додаток до нього. Ставиться він на оригінальні документи державного стандарту або на їх нотаріальні копії і не може ставитися на документи, які не були видані державними органами.

Для чого потрібен апостиль?

Зрозуміти, що таке апостиль і його необхідність легко. Практично всі документи, які вимагають за кордоном, повинні бути обов’язково перекладені та легалізовані. 
У 1961 році була прийнята Гаазька Конвенція, що скасовує процедуру консульської легалізації, яка значно спрощує надання юридичної сили документу шляхом проставлення на нього апостиля. З тих пір, всі країни, які приєдналися до даного Договору, можуть легалізувати документи таким чином.
Іншими словами, апостиль – це підтвердження справжності документа у спрощеному порядку, а також підтвердження того, що людина, яка підписала відповідний документ, мала на це всі необхідні повноваження (джерело: https://jurklee.ua).

Відбулися суттєві зміни щодо впорядкування відносин з проставлення апостиля

У Міністерстві юстиції повідомили, що протягом поточного року відбулися деякі суттєві зміни щодо впорядкування відносин з проставлення апостиля.
Починаючи з 23 березня цього року ні оригінали, ні нотаріальні копії документів, виданих установами колишніх союзних республік у складі СРСР, не можуть бути прийняті для проставлення апостиля на території України.
Проте апостиль може бути проставлено на копії (фотокопії) цих документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану, або на засвідчених в установленому порядку на території України копії (фотокопії) таких документів з перекладом за умови обов’язкової попередньої легалізації оригіналу цих документів.
Тобто, якщо у вас свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану (про народження, шлюб, розірвання шлюбу, смерть тощо) видано органами України у радянські часи, тоді ви можете проставити на цьому документі апостиль виключно після того, як отримаєте свідоцтво повторно у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній території України.
Якщо ж ваше свідоцтво видано органами колишніх союзних республік у складі СРСР, окрім УРСР, то у такому випадку проставлення апостиля здійснюється уповноваженими органами цих держав.
Однією з ключових змін є те, що повноваження з проставлення апостиля на архівних документах, виданих архівною установою, надані Міністерству юстиції України, а подача документів здійснюватиметься безпосередньо через Державну архівну службу України.

Наша довідка. З наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів щодо впорядкування відносин з проставлення апостиля» від 27.06.2023 № 2382/5 можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України за веб-адресою:https://minjust.gov.ua/n/22691.

Ігор Ворон, юрист.