Роз’яснює та консультує Пенсійний фонд України

Надіслав: slavkin1 , дата: чт, 04/06/2023 - 07:30
Ворон

Пенсійний фонд України на своєму офіційному веб-порталі (https://portal.pfu.gov.ua), на сторінках у соціальних мережах: Facebook (https://www.facebook.com/pfu.gov.ua) та Telegram-каналі (https://t.me/PensFund) та його регіональні підрозділи систематично інформує населення країни про те, як в умовах дії воєнного стану функціонують пенсійні органи, які механізми і як працюють у сфері пенсійного обслуговування українців. Сьогодні ми познайомимо наших читачів з черговою добіркою відповідей фахівців ПФУ на актуальні питання громадян.

Я працюю, отримую мінімальну зарплату, проте маю ще додатковий дохід. Чи можу я сплачувати внески, щоб збільшити заробіток, який буде враховуватися у майбутньому при обчислення пенсії?

Так, ви можете скористатися такою можливістю.Для цього в електронній формі необхідно укласти договір з Пенсійним фондом України. 
З якою періодичністю сплачувати добровільні внески та у якому розмірі, — ви вирішуєте самостійно.
Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 гривень.

Які додаткові гарантії встановлені для пенсіонерів з тривалим страховим стажем?

Додаткові гарантії пенсійного забезпечення для пенсіонерів, які мають достатній страховий стаж та належать до певних вікових груп, встановлено пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Так, пенсіонерам, які досягли віку 65 років, не працюють та мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, мінімальний розмір пенсії не може бути нижче 3120 гривень. До цієї суми встановлюється доплата за понаднормовий стаж, інші надбавки, доплати, підвищення, на які має право пенсіонер.
Водночас, збільшено розміри мінімальних пенсійних виплат:
- пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, та які мають страховий стаж не менше ніж 20 років у жінок і не менше ніж 25 років у чоловіків, — до 3120 гривень;
- пенсіонерам віком від 70 до 80 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, — до 3000 гривень;
- пенсіонерам віком до 70 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, та особам з інвалідністю І групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», — до 2760 гривень.
Для інших категорій пенсіонерів (не зазначених вище), які не працюють, незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію, розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим 2520 грн.

Чим відрізняються мінімальний розмір пенсії та мінімальний розмір пенсійної виплати?

Мінімальний розмір пенсії — це визначена законодавством для певної категорії пенсіонерів мінімальна пенсія, тобто величина, до якої встановлюються належні пенсіонеру надбавки, підвищення, доплати до пенсій (наприклад, доплата за понаднормовий стаж, підвищення ветерану війни, надбавка на догляд, цільова грошова допомога, щомісячна компенсаційна виплата, щомісячна компенсація у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та інше).
Мінімальний розмір пенсійної виплати також гарантується законодавством певним категоріям пенсіонерів. Це розмір виплати з урахуванням встановлених до пенсій надбавок, підвищень та доплат. 
Понад мінімальну пенсійну виплату в межах максимального розміру пенсії встановлюється пенсія за особливі заслуги перед Україною.
Згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з 01 січня 2023 року — 20930 гривень).

Через два місяці виходжу на пенсію. Маю достатньо стажу, але заробіток, коли почалася війна, суттєво зменшився. Чула, що його можна буде не враховувати при обчисленні пенсії. Чи правда це? І чи не зменшиться при цьому стаж?

Минулого року до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було внесено зміни, які дозволяють, якщо це доцільно, виключити як невигідні з періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці заробітної плати, нарахованої в період воєнного стану та впродовж 3-х місяців після його припинення.
Тобто, період вашої роботи під час воєнного стану буде враховано до страхового стажу з урахуванням сплачених внесків, а заробіток для обчислення пенсії за цей час можна не враховувати.
Можливість виключення місяців із «невигідною» заробітною платою (низькими порівняно з іншими місяцями коефіцієнтами) з періоду, за який враховується заробіток, передбачено саме для того, щоб не допустити зменшення зарплати для обчислення пенсії, і, в результаті, підвищити розмір пенсії. 
Таке виключення називають «оптимізацією заробітку». При «оптимізації» можливо виключити із підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більш як 10% тривалості страхового стажу, обчисленого в одинарному розмірі. 
Додатково (понад 10% страхового стажу) за бажанням пенсіонера може бути виключено, зокрема, період карантину (з місяця його запровадження у 2020 році та 6-ти календарних місяців після його завершення), воєнного стану (з місяця його введення та протягом 3-х календарних місяців після його припинення або скасування). 
 У всіх випадках після проведення оптимізації період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Для довідки. Бажання пенсіонера — це його вибір, який зазначається в заяві: вилучити з підрахунку обраний період або зробити це автоматизованим способом.

Коли проіндексують страхові виплати постраждалим внаслідок нещасних випадків на виробництві?

Страхові виплати проіндексуються з 1 березня 2023 року на коефіцієнт 1,197.
Важливо!Страхова виплата надається людині щомісячно з наступного місяця після місяця, у якому вона призначена та нарахована. Тобто, виплату проіндексованої щомісячної страхової виплати за березень буде забезпечено у квітні цього року.

Що робити якщо втрачено банківську картку, на яку надходила пенсія?

При втраті банківської карти, найперше, що необхідно зробити — заблокувати її. Для цього потрібно зателефонувати на «гарячу лінію» банку, в якому ви обслуговуєтесь як отримувач пенсії, і повідомити про втрату. Задля збереження коштів, співробітники банку заблокують карту. 
Заблокувати карту людина може також використовуючи мобільний банкінг, інтернет-банк або безпосередньо у відділенні банку.
 Для випуску нової банківської картки для отримання пенсії необхідно замовити нову карту, звернувшись до найближчого відділення вашого банку.
 Як правило, нова карта «прив’язується» до поточного банківського рахунку пенсіонера.
 Якщо пенсіонер змінює рахунок у банку (змінює банк), то необхідно повідомити про це орган Пенсійного фонду України. Для цього до будь-якого зручного сервісного центру Фонду або через веб-портал електронних послуг Фонду (https://portal.pfu.gov.ua) слід подати відповідну заяву зі зміненими реквізитами.

Недоотримана пенсія за померлого пенсіонера: як отримати?

Подати заяву на недоотриману пенсію за померлого пенсіонера можна як безпосередньо у сервісному центрі Пенсійного фонду України, так і дистанційно: через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1).
Перелік документів, які людина має надати для виплати їй недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера, є однаковим при офлайн- і онлайн-зверненні. Разом із заявою до Фонду надається:
- свідоцтво про смерть;
- документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером;
- документ, що посвідчує особу заявника;
- реквізити банківського рахунку. 
Крім того, члени сім’ї надають паспорт або інші документи, які засвідчують їхнє проживання з пенсіонером на день його смерті.
Непрацездатні члени сім’ї померлого пенсіонера подають документи, що засвідчують перебування на його утриманні.
Якщо недоотримана пенсія увійшла до складу спадщини (крім пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які не включаються до складу спадщини і виплачуються за звернення, що надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера), то для її одержання до документу, що посвідчує особу заявника, і свідоцтва про смерть, також додається свідоцтво про право на спадщину.

Днем звернення за виплатою недоотриманої пенсії вважається день прийняття органом Фонду заяви з усіма необхідними документами. У разі подання заяви через веб-портал — дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів.
Недоотримана пенсія виплачується органами Пенсійного фонду шляхом зарахування коштів на поточний банківський рахунок людини. Якщо у одержувача поточний банківський рахунок відсутній, то виплату можна одержати через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка» у будь-якому відділенні Ощадбанку, пред’явивши паспорт та ідентифікаційний код.

Як подати заяву на виплату недоотриманої пенсії через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України?

Крок 1. Авторизуйтесь на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
Крок 2. Перейдіть у розділі «Щодо пенсійного забезпечення» та оберіть вкладку «Заява на виплату недоотриманої пенсії».
Крок 3. Заповніть поля електронної заяви, що з’явиться на екрані.
Крок 4. Додайте до заяви скан-копії необхідних документів.
Крок 5. Дайте згоду на передачу та обробку персональних даних та натисніть «Сформувати заяву».
Крок 6. Відслідковуйте статус обробки заяви у розділі «Мої звернення».
Увага! Скановані копії документів, які додаються до заяви на недоотриману пенсію, мають містити чітке та повне зображення тексту та його реквізитів.

Пенсії за віком: пільгові, дострокові та зі зменшенням пенсійного віку

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.
Так, для отримання пенсії після досягнення у 2023 році 60 років необхідно мати не менше 30 років страхового стажу, після досягнення 63 років —  не менше 20 років, 65 — не менше 15.
Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:
- на пільгових умовах — особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини 1-3 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
- дострокові — особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку із  скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
- зі зменшенням пенсійного віку — учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Пенсії до досягнення 60 років призначаються на термін безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»— залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

З 1 березня зросли розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю  із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 

Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 29.06.2021 № 1584-IX визначено, що особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, та які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мінімальний розмір пенсійної виплати не може бути нижчим: 
- для осіб з інвалідністю 1 групи — 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік; 
- для осіб з інвалідністю 2 групи — 80%; 
- для осіб з інвалідністю 3 групи — 60%. 
Якщо щомісячні розміри пенсійних виплат визначеної категорії осіб з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягають таких розмірів, таким особам виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.
Мінімальний розмір пенсійної виплати збільшується з 1 березня виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за рік, що передує року перерахунку щомісячної допомоги до пенсії.
З 1 березня 2023 року відповідний перерахунок проведено виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2022 рік — 13 376,21 грн.
 Таким чином, з 1 березня 2023 року мінімальний розмір пенсійної виплати  особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на  Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: 
- для осіб з інвалідністю 1 групи — 13 376,21 грн. (до 01.03.2023 було 12 993,56 грн.); 
- для осіб з інвалідністю 2 групи — 10 700,97 грн. (до 01.03.2023 було 10 394,85 грн.); 
- для осіб з інвалідністю 3 групи — 8 025,73 грн. (до 01.03.2023 — 7 796,14 грн.).
Такі розміри мінімальних пенсійних виплат встановлюються незалежно від того, згідно якого закону особі призначено пенсію.

Чи звільняється від сплати єдиного внеску працюючий на підприємстві, в установі, організації (у роботодавця) пенсіонер за віком?

Головне управління ДПС у м. Києві нагадує, що сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування регулюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (із змінами та доповненнями).
Згідно з абзацом 2 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 роботодавці-підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами, є платниками єдиного внеску.
Платники єдиного внеску, зокрема, роботодавці, зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати єдиний внесок за застрахованих осіб (пункт 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464).
Звільнення від сплати єдиного внеску за працюючих на підприємстві, в установі, організації (у роботодавця) пенсіонерів законодавством не передбачено.
Ігор Ворон, юрист.