Пенсійний фонд України на своєму офіційному веб-порталі (https://pfu.gov.ua) систематично інформує населення про те, як в умовах дії воєнного стану функціонують пенсійні органи, які механізми і як працюють у сфері пенсійного обслуговування українців. Ми продовжуємо знайомити наших читачів з черговою добіркою відповідей фахівців ПФУ на актуальні питання громадян.
Чи можна оформити лікарняний під час так званого «простою»?
Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних чи технічних умов, необхідних для виконання роботи, або іншими обставинами (стаття 34 Кодексу законів про працю України).
У свою чергу умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності визначає Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається як повна або часткова компенсація втрати заробітної плати у разі настання страхового випадку, адже заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану роботу. При цьому оплата простою не з вини працівника віднесена до гарантійних і компенсаційних виплат фонду додаткової заробітної плати у складі оплати за невідпрацьований час. Тобто при оголошенні простою не з вини працівника роботодавець зобов’язаний оплачувати людині заробітну плату з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) за період знаходження працівника в простої.
Слід враховувати те, що тимчасова непрацездатність людини відповідно до медичного висновку – це непрацездатність внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), яка має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування, реабілітації, інших заходів медичного характеру та триває до відновлення працездатності або до закінчення причин, які унеможливлюють виконання роботи. А оскільки під час простою відбувається зупинення роботи, у працівника у разі хвороби або травми, тривалість якої співпадає з часом простою, стан тимчасової непрацездатності не настає.
Крім того, у разі настання страхового випадку в період перебування працівника у простої, втрати заробітної плати не відбувається, тому здійснювати виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності як компенсацію втраченого заробітку немає підстав.
Водночас у разі необхідності виходу працівника на роботу під час простою підприємства згідно з графіком роботи та настання у цей день тимчасової непрацездатності, внаслідок якої працівник втрачає за ці дні заробітну плату, допомога по тимчасовій непрацездатності має оплачуватися працівнику на загальних підставах.
Я – учасник бойових дій, куди і як можу звернутися за призначенням пільги?
З питань щодо призначення пільг людина може звернутись з заявою та необхідними документами до Пенсійного фонду України в один із зручних способів:
- особисто, звернувшись до обраного сервісного центру ПФУ або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг;
- поштою, надіславши документи на адресу органу Фонду;
- online – через веб-портал електронних послуг ПФУ, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» чи через веб-портал Дія.
Довідково. Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.
Чи можна здійснити благодійну пенсійну пожертву від імені фізичної особи-підприємця?
Так, фізична особа-підприємець, за бажання, може стати меценатом, адже до фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або фізична особа, громадянин, який проживає в Україні або за кордоном.
Для здійснення благодійної пожертви не потрібно подавати жодних документів та відвідувати державні установи.
Щоб зробити пожертву, потрібно скористатись послугами веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України (без авторизації та внесення особистих даних того, хто здійснює платіж).
Ознайомитись з інформацією як здійснити благодійну пожертву можна тут: https://www.pfu.gov.ua/2156903-blagodijni-pozhertvy-u-solidarnij-systemi.
Довідково. Податковим кодексом України не передбачено включення благодійних пожертв юридичних та фізичних осіб до об’єкту оподаткування.
Яка дата вважається датою звернення за призначенням пенсії за віком у разі подання заяви через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України?
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» призначення пенсії за віком здійснюється автоматично або за зверненням особи (на підставі заяви).
Якщо заява про призначення пенсії подається через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами веб-порталу Дія, днем звернення за призначенням пенсії вважається дата її реєстрації на веб-порталі Фонду або засобами веб-порталу Дія.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії, поданої через веб-портал електронних послуг Фонду або засобами веб-порталу Дія, додані не всі необхідні документи, орган Фонду письмово повідомляє про це заявника через електронний кабінет користувача.
Якщо документи будуть подані не пізніше 3-ох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації заяви на веб-порталі Фонду або засобами веб-порталу Дія.
Чи можу я сплачувати добровільний пенсійний внесок за свою дружину, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною та зараз тимчасово проживає за кордоном?
Так, ви можете сплачувати добровільний страховий внесок за свою дружину незалежно від того чи перебуває вона у відпустці по догляду за малолітньою дитиною, працює чи не працює. При цьому жінка, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за умови отримання відповідної допомоги, є застрахованою особою, та про неї є дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Місце, де в конкретний момент часу проживає ваша дружина: в Україні чи за кордоном, – значення не має.
Якщо ваша дружина здійснює догляд за дитиною до трирічного віку, то додатково сплативши за неї добровільний внесок, ви збільшите заробіток, який у майбутньому буде враховуватись при обчисленні її пенсії (адже за період догляду за дитиною заробіток щомісяця враховується у розмірі мінімальної зарплати).
Якщо ж ваша дружина перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 6-ти років без збереження заробітної плати, то завдяки сплаті добровільного внеску, вона набуде страховий стаж. Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску. Наразі це 1474 грн. (22% від мінімальної заробітної плати).
Ознайомитись з інформацією, як укласти Договір на добровільну участь можна тут: https://www.pfu.gov.ua/2156900-dobrovilne-strahuvannya-prosto-i-zruchno.
Чи сплачувати внески в подальшому, з якою періодичністю та у якому розмірі, ви вирішуєте самостійно.
Проживаю в Канаді. Зараз до мене переїхала мама, якій до пенсії залишилось два роки. Чи можу я сплачувати за неї добровільні внески?
Так, сплачувати добровільні внески за людину можна незалежно від того, де вона перебуває. Щоб скористатися можливістю добровільної участі, необхідно укласти Договір з Пенсійним фондом України саме в електронній формі. (Ознайомитись з інформацією як укласти Договір на добровільну участь можна тут (https://www.pfu.gov.ua/2156900-dobrovilne-strahuvannya-prosto-i-zruchno). Зробити це можна, перебуваючи у будь-якому місці – чи то в Україні, чи то за кордоном.
Сплачувати добровільні внески можна до того часу, коли вашій мамі буде призначено пенсію.
Важливо!Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску, який становить 22% від мінімальної заробітної плати. Наразі це 1474 грн.
Хто має право на оплату лікарняного в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від тривалості набутого страхового стажу?
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) у разі наявності у них понад 8 років страхового стажу.
Крім того, допомога по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від тривалості набутого страхового стажу виплачується:
- громадянам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- одному з батьків або особі, яка їх замінює, що доглядають хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
- членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань;
- донорам, які мають право на пільгу;
- реабілітованим особам, жертвам репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Чи може людина з інвалідністю з дитинства, яка одержує відповідну соціальну допомогу в органах соціального захисту населення, отримувати пенсію по втраті годувальника в Пенсійному фонді України?
Особа з інвалідністю з дитинства, якій інвалідність встановлено у віці до 18 років та яка отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», може отримувати за наявності права і пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
Чи можна сплатити добровільний пенсійний внесок, ідентифікувавшись на веб-порталі Фонду за допомогою банківської картки?
Зайти в особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України можна за допомогою системи Bank ID (скориставшись банківською карткою, як ключем).
У такому режимі є можливість ознайомитися з формою заповнення Договору на добровільну участь та зі змістом цього документа.
Договір можна підписати шляхом накладання на нього КЕП.
У подальшому сплачувати добровільний пенсійний внесок за цим договором можна, ідентифікувавшись на веб-порталі Фонду за допомогою банківської картки.
У якому розмірі виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності працівникам резидента Дія Сіті?
Працівникам або гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті, які є застрахованими особами, лікарняні виплачуються незалежно від страхового стажу, в розмірі суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески.
При цьому сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не має перевищувати розмір заробітної плати (доходу) таких осіб, з якої фактично сплачено страхові внески.
На який термін може надаватися лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Допомога по тимчасовій непрацездатності для догляду за хворим повнолітнім членом сім’ї (старше 14 років) надається з першого дня непрацездатності, але не більш як на три календарні дні. У виняткових випадках – з урахуванням тяжкості хвороби члена сім’ї та побутових обставин – термін лікарняного може бути продовжено не більш як на сім календарних днів.
Я вийшла на пенсію по інвалідності, потім перейшла на пенсію за віком. Чи можу я змінити вид пенсії ще раз: перейти з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника?
Так. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» людині, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Якщо розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника буде вищим, ніж розмір отримуваної вами пенсії за віком, ви можете змінити вид пенсії.
Щоб визначитись із доцільністю такого переходу, ви можете звернутися до найближчого до вас сервісного центру Пенсійного фонду України.
Чи буде мені продовжено виплату пенсії по інвалідності, якщо інвалідність встановлено по червень 2023 року, а можливості пройти повторний огляд МСЕК в мене зараз немає?
Відповідно до статті 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Пунктом 14-6.1 Прикінцевих положень Закону визначено, що для осіб з інвалідністю, у яких строк припинення виплати пенсії припадає на період дії воєнного стану, у разі за неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану та протягом 6-ти місяців після його припинення або скасування.
З урахуванням того, що строк дії воєнного стану в Україні продовжено по 18 серпня 2023 року, виплату пенсії продовжено по 18 лютого 2024 року.
Довідково. Медико-соціальні експертні комісії здійснюють огляд осіб з інвалідністю (в тому числі повторний) незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування таких осіб на території України.
У яких випадках доплата за понаднормовий стаж залежить від величини прожиткового мінімуму?
Стаття 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Тобто, якщо розмір пенсії людини, обчислений за формулою (ст. 27 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») з урахуванням набутого стажу та заробітку вище прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (з грудня 2022 року – 2093 грн.), то доплата обчислюється виходячи з величини прожиткового мінімуму.
Важливо. Пенсіонерам, які працюють, при зростанні прожиткового мінімуму доплата за понаднормовий стаж перераховується після звільнення з роботи.
Я пропрацювала 10 років в шкідливих умовах. У якому віці я можу вийти на пенсію?
Наявність стажу роботи в шкідливих умовах тривалістю 10 років та страхового стажу не менше 25 років дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах) після досягнення 55-річного віку.
Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється на підставі записів у трудовій книжці та уточнюючих довідок, які видають підприємства, установи, організації або їх правонаступники (п. 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана така довідка.
Необхідність надання довідки, що уточнює характер виконуваної роботи, зумовлена, зокрема,тим, що в трудовій книжці відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня в шкідливих та важких умовах праці.
Розмір допомоги на поховання пенсіонера
Особам, які здійснили поховання пенсіонера, виплачується допомога на поховання.
Розмір допомоги на поховання залежить від закону, відповідно до якого було призначено пенсію померлому.
Якщо пенсіонер одержував пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то допомога виплачується у розмірі 3-місячної пенсії, але не менше 5-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (13420 грн).
Для тих, кому пенсію було призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (або інших законів), розмір допомоги — 2 пенсії, що отримував пенсіонер на момент смерті.
Строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежено в часі.
Моя рідна сестра, одинока мати, потрапила в лікарню. Чи можу я отримати лікарняний, якщо доглядатиму в цей час її піврічну доньку?
Законодавство передбачає таку можливість. Медичний висновок категорії «Догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною» формується лікуючим лікарем на період лікування пацієнта на підставі медичного запису про того, хто фактично здійснюватиме догляд за дитиною віком до 3-х років, та висновку про тимчасову непрацездатність особи, яка здійснюватиме такий догляд (п.6 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 01.06.2021 № 1066).
Застрахованій особі, яка здійснює догляд за дитиною до трирічного віку (або за дитиною з інвалідністю віком до 18 років), якщо мати дитини (або інша особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною) захворіла, надається допомога по тимчасовій непрацездатності.
Лікарняний надається з першого дня на весь період хвороби (ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Лікарняний не надається, якщо застрахована особа перебувала у цей час у щорічній (основній чи додатковій) відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням або творчій відпустці.
Ігор Ворон, юрист.