Військовозобовʼязані жінки-медики: чи будуть зміни з 1 жовтня?

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 10/03/2023 - 07:46
Ворон

26 вересня цього року Міністерство охорони здоров’я України, надало на Урядовому порталі (https://www.kmu.gov.ua) роз’яснення щодо інформації в медіа та інтернеті про те, що з 1-го жовтня жінки-медики та фармацевти обовʼязково мають стати на військовий облік та будуть обмежені у виїзді за кордон. Зараз розповімо про це більш конкретно.  

Вимога щодо військового обліку жінок-медиків діє ще з 1992 року

В Міністерстві охорони здоров’я роз’яснюють, що всі жінки віком від 18-ти до 60-ти років, які мають медичну або фармацевтичну освіту чи працюють за такими спеціальностями: лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт та провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоровʼя тощо, вже мають перебувати на військовому обліку. Ця норма не нова та діє ще з 1992 року. Тому більшість жінок-медиків та жінок-фармацевтів вже перебувають на військовому обліку.
Тож, від січня 2023 року жінки, які навчаються на медичні або фармацевтичні спеціальності, ставляться на військовий облік одразу по закінченню навчання. Заклад освіти за 2 місяці до завершення навчання подає списки жінок-випускниць до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Що змінилося з 1-го жовтня?

В Міністерстві охорони здоров’я зазначили, що понад 30 років постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів працювала не досконало, через що частина медиків у ньому не враховані.
Тому з 1-го жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. 
Важливо! Постановка на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у державі.
Аби стати на військовий облік, жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, матимуть 3 роки – до 31 грудня 2026 року. Тобто кожна жінка вищезгаданої спеціальності, яка досі не перебуває на військовому обліку, має стати на нього протягом найближчих 3 років (до 31 грудня 2026 року).

Що буде з працевлаштуванням?

До 31 грудня 2026 року жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу без надання військового квитка. Однак під час прийняття на роботу жінок мають попереджати, що підприємство буде зобов’язане повідомити про неї територіальний центр комплектування. Далі жінка має самостійно прибути до ТЦК СП для взяття на військовий облік.

Що з виїздом за кордон?

Жінки-медики та жінки-фармацевти зараз можуть безперешкодно виїжджати за кордон. З 1-го жовтня 2023 року жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок не має. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон в незалежності від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні. Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади.

Ігор Ворон, юрист.