У Дніпрі відкрили пам’ятний знак «народному лікарю» Катеринослава

Опубликовано slavkin - чт, 09/08/2022 - 16:52
доктор

7 вересня у Дніпрі на будівлі Дніпровського медичного університету (вул. Вернадського, 9) був відкритий пам’ятний знак присвячений «народному» лікарю тоді ще Катеринослава − Івану Васильовичу Лєшко-Попелю.

Іван Лешко-Попель народився у 1860 році в білоруському місті Рогачов Могильовської губернії. Після закінчення у 1886 році медико-хірургічної академії отримав звання військового лікаря і 30 листопада 1887 року був зарахований військовим лікарем до 54-го резервного кадрового батальйону, який був розташовувався у Катеринославі. Вже у 1888 році Іван Лешко-Попель  став членом Катеринославського медичного товариства і почав відігравати значну роль у тому, щоб кваліфікаційну медичну допомогу могли отримати все мешканці міста. За згадками, виконуючи свої обов’язки військового лікаря, він відвідував хворих поранених солдат у лазаретах по декілька разів на день, а якщо були потрібні дорогі ліки, купував їх за власний кошт.
Як земський лікар з великим досвідом Лешко-Попель лікував і платних клієнтів, а також безкоштовно приймав десятки хворих катеринославців, котрі не мали коштів на лікування в лікарнях. Відомо, що іноді він навіть купував своїм пацієнтам навіть необхідні продукти. Саме за це на початку XX сторіччя мешканці Катеринослава називали його «народним лікарем», «другом знедолених».

доктор
У грудні 1903 року лікар заразився від пацієнта, важкохворої дитини, та отримав зараження крові і помер 13 грудня 1903 року. Після смерті «народного лікаря» по всьому місту служили панахиди, на яких священики, молилися за Івана Лешко-Попеля. За свідченням очевидців біля його дому зібрався такий величезний натовп людей, які хотіли віддати останню шану небіжчику, що довелося викликати наряд поліції, щоб навести порядок на вулиці. За інформацію поліції, всього на похорон Івана Лешко-Попеля прийшло понад 10 тисяч мешканців міста. Поховали лікаря на території Тихвинского жіночого монастиря, який був розташований далеко за містом. Проте могила Івана Лешко-Попеля в часи радянської влади була втрачена.
Будинок, де лікар жив зі своєю родиною на вулиці Тихій (зараз вулиця Мечнікова), на жаль, також не зберігся. Але у Дніпрі є вулиця, названа на честь лікаря. А тепер у пам’ять про нього є й невеличка скульптура «Лікарська валіза» з маленьким котиком, яка також символізує подяку від мешканців Дніпра всім лікарям та медичним працівникам за їх віддану працю.