Стало відомо, кого під час воєнного стану не можна звільняти за прогули

Надіслав: Александр Бугаев , дата: пт, 04/19/2024 - 13:43
прогул

Державна служба з питань праці заявила про те, що прогули тих співробітників, які переїхали в інший регіон або виїхали за кордон під час воєнного стану, не можуть бути причиною звільнення. Замість звільнення їх можна відправити в неоплачувану відпустку або оформити дистанційну роботу.

Про це повідомляє OBOZ.UA з посиланням на Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці. 

"Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно ухвалити рішення про переведення працівника на дистанційну роботу", – йдеться у повідомленні.

У разі відсутності такої можливості працівнику може бути надано відпустку, включно з неоплачуваною, якщо зі збереженням заробітної плати неможлива. У випадку, коли роботодавець не здійснює діяльність через воєнний конфлікт, всім працівникам, незалежно від їх місцезнаходження, надається статус простою.

Якщо не було оголошено простою, а місцеперебування працівника невідоме і він не виконує свої трудові обов'язки, доцільно вважати його відсутність такою, що не має ясних причин. Однак ця відсутність не може стати підставою для звільнення працівника за прогул.

У Держпраці стверджують, що працівники, які відсутні на роботі через воєнні дії та пов'язані обставини, не можуть бути звільнені за прогул. Вони аргументують це тим, що у таких ситуаціях найважливіше зберегти життя та здоров'я працівників і їхніх сімей.

Проте приклади з судової практики показують, що іноді суди не враховують ці обставини: у справі № 334/1649/22, що розглядалась Ленінським районним судом м. Запоріжжя, працівник вимушено був відсутнім через активні бойові дії поряд зі своєю робочою локацією, проте суд відхилив його позов.