В Україні збираються спростити роботу компаній, які торгують вживаними авто

Надіслав: Александр Бугаев , дата: ср, 04/24/2024 - 07:15
авто

Таким фірмам більше не потрібно буде перереєструвати на себе автомобілі після купівлі в першого власника і перед продажем другому – достатньо буде укласти два договори купівлі-продажу. Ініціатива покликана вивести торгівлю машинами з тіні.

Відповідний законопроєкт №9083 депутати Верховної Ради ухвалили в першому читанні 23 квітня. Про це повідомив голова Комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу"), який є ініціатором законопроєкту. Про це повідомляє OBOZ.UA.

За його словами, ринок уживаних автомобілів до війни становив 1,7 млн автомобілів на рік, 2023 року – 780 тис., а 2024-го очікується зростання до 1,5 млн. При цьому, за даними нардепа, лише 2,5 % б/в авто продають "у білу".

"Від продажу автомобіля в білу державу отримує в середньому 19,8 тис. грн. Від продажу в чорну – 0. Але для роботи білого ринку є перешкода – вимога додаткової реєстрації авто на посередника з купою непотрібних довідок. Скасування безглуздої державної реєстрації вживаних автомобілів торгуючою організацією на себе, навіть якщо вона їх купує як товар для подальшого перепродажу, стане запорукою виведення з тіні ринку, розширення діяльності білих автотрейдерів і ліквідації схем, за якими бюджет недоотримує податки", – пояснив нардеп.

Купівля-продаж авто: в чому полягає проблема з реєстрацією

Поки новий закон не набрав чинності, компанії-торговці вживаними автомобілями зобов'язані після купівлі машини з метою її перепродажу реєструвати це авто на себе, тобто враховувати його не як товар, а як основний засіб для власного використання. А це означає візит до сервісного центру МВС та отримання номерних знаків. Крім того, потрібна постановка на облік у Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки ("військкоматі") та отримання паперових довідок: про постановку на облік автомобіля та про зняття з нього – після продажу.

"Через архаїчність та складність таких норм, на практиці їх майже не дотримуються. Комісійні майданчики, викуповуючи авто, не укладають офіційний договір купівлі-продажу, а беруть нотаріальну довіреність у колишнього власника. Перереєструють авто вже потім, коли знаходять на нього покупця. Як наслідок, ці операції ніде не фіксуються, не відображаються у бухгалтерії компанії і, відповідно, з них не сплачують жодних податків", – пояснювали експерти Інституту досліджень авторинку.

Якою буде процедура за новими правилами

1. Власник привозить старий автомобіль на комісійний майданчик. Там проводиться перевірка та оцінка автомобіля, після чого без візитів до сервісного центру МВС укладається договір-продажу. Продавець одержує кошти за продаж машини.

2. Компанія, яка перепродує автомобілі, стає юридичним власником машини. До колишнього власника не виникатиме жодних претензій, хоча номерні знаки авто та свідоцтво про реєстрацію залишаються незмінними.

3. Після того, як на авто знаходиться покупець, компанія підписує з ним інший договір купівлі-продажу. Вже на основі цього документа відбувається перереєстрація машини у сервісному центрі МВС.

В Україні різко зріс попит на перереєстрацію авто

За даними Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ (МВС), з початку квітня в Україні спостерігається збільшення кількості реєстраційних дій із транспортними засобами. Саме ця послуга має найбільший попит серед автовласників.

Лише за перший тиждень квітня було здійснено 43 578 реєстраційних дій. Протягом другого тижня місяця їх кількість зросла до 48 784, а третього тижня – до 61 816. "З початку місяця станом на 22 квітня кількість реєстраційних операцій зросла на 42%", – йдеться в повідомленні.

При цьому найчастіше йдеться про перереєстрацію за договорами купівлі-продажу та дарування. З початку квітня було оформлено 110997 за договорами купівлі-продажу, тоді як за аналогічний період березня – 74389.

Збільшилася кількість перереєстрацій за договором дарування. За перші три тижні квітня здійснено 2564 такі операції, а за аналогічний період березня – 444.