29 жовтня - цей день в історії

Надіслав: ilona , дата: вт, 10/29/2024 - 07:08
календар, історія

29 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом, Всесвітній день боротьби з псоріазом, Міжнародний день догляду та підтримки.

В Україні - День працівників служби позавідомчої охорони МВС, у Туреччині - День республіки, у Сербії - День прийняття Конституції.

Православна церква вшановує пам'ять святої преподобномучениці Анастасії, преподобного Аврамія Затворника.

Всесвітній день боротьби з інсультом

Щорічно 29 жовтня в усьому світі відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом, який був встановлений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом у 2006 році, з метою заклику до термінових активних дій у всесвітній боротьбі проти цього захворювання.

Але історія дати, що відзначається сьогодні, почалася 2004 року, коли Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила інсульт глобальною епідемією, а 2006 року було створено Всесвітню організацію по боротьбі з інсультом, яка і заснувала цей День.

Сьогодні до організації входять понад 3,5 тисячі індивідуальних членів і близько 100 організацій із різних країн світу. Це вчені, наукові організації та товариства по боротьбі з інсультом.

Всесвітній день боротьби з псоріазом

29 жовтня в міжнародному календарі позначено як Всесвітній день боротьби з псоріазом або Всесвітній день псоріазу. Ініціатором його заснування 2004 року виступила Міжнародна федерація асоціацій псоріазу.

Ця дата насамперед стосується тих людей, які страждають від цього захворювання, а також лікарів-дерматологів, які допомагають людям лікувати його. Адресований він, однак, і всій світовій спільноті, оскільки статистичні дані свідчать про те, що близько 3% населення світу страждають від псоріазу або псоріатичного артриту - захворювання, пов'язаного з ураженням не лише шкірних покривів, а й суглобів людини.

Міжнародний день догляду та підтримки

Міжнародний день догляду та підтримки, що відзначається щорічно 29 жовтня, є важливим днем, який наголошує на важливості догляду, визнає внесок тих, хто піклується, і виступає за політику й ініціативи, що підтримують і покращують догляд у всіх його формах. Цей день визнаний Організацією Об'єднаних Націй і відзначається в усьому світі з метою підвищення обізнаності про важливість догляду та підтримки в наших суспільствах.

День першої передачі повідомлення через мережу ARPANET - прообраз Інтернету

55 років тому відбулася подія, що зіграла величезну роль і стала знаковою в історії розвитку зв'язку та історії появи мережі Інтернет.

Цього дня у США відбулася перша вдала спроба передання даних за допомогою нової комп'ютерної системи передання інформації. Називалася ця система ARPANET (від англ. Advanced Research Projects Agency Network), що було абревіатурою назви організації, створеної, зокрема за безпосередньої участі Міністерства оборони США. У перекладі назва організації - Агентство передових дослідницьких проєктів, а її абревіатура англійською мовою виглядала як ARPA.

Нова система була комп'ютерною мережею, тому її найменування і утворилося шляхом приєднання слова "network" до абревіатури назви агентства, яке її створило. Так з'явилася ARPANET. І створення принципово нової системи передачі інформації відкрило нові горизонти в сфері зв'язку.

Ще цього дня:

1914 - Перемога Українських січових стрільців у бою на горі Ключ під Сколе;

1914 - Вступ Османської імперії в Першу світову війну;

1918 - Німецький флот відкритого моря виведено з ладу через повстання моряків, що спровокує Німецьку революцію 1918-1919 рр.;

1923 - Туреччина стає республікою після розпаду Османської імперії;

1929 - Нью-Йоркська фондова біржа зазнала краху, який називатиметься крахом 29 року або "Чорним вівторком", поклавши край Великому бичачому ринку 1920-х років і ставши початком Великої депресії;

1941 - Голокост: у Дев'ятому форті Каунаського гетто німецькі окупанти розстріляли понад 10 000 євреїв, це масове вбивство, відоме як "Велика акція";

1942 - Голокост: у Сполученому Королівстві провідні священнослужителі та політичні діячі проводять публічні зібрання, щоб висловити обурення переслідуванням євреїв у нацистській Німеччині;

1956 - Початок Суецької кризи: ізраїльські війська вторгаються на Синайський півострів і відкидають єгипетські війська назад до Суецького каналу;

1957 - Прем'єр-міністр Ізраїлю Давид Бен-Гуріон і п'ять його міністрів дістали поранення, коли Моше Двек кинув гранату в Кнесеті;

1964 - Об'єднану Республіку Танганьїка і Занзібар перейменовано на Об'єднану Республіку Танзанія;

1964 - Найбільша крадіжка коштовностей; зокрема дорогоцінного каменю "Зірка Індії" в Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку.

Цього дня народилися:

125 років від дня народження Пилипа Якимовича Остапчука (1899-1965), українського актора, режисера, драматурга (Канада);

100 років від дня народження Збігнєва Герберта (1924-1998), польського поета, есеїста, драматурга;

100 років від дня народження Анатолія Никифоровича Шкурка (1924-2019), українського художника;

75 років від дня народження Георгія Георгійовича Почепцова (1949), українського письменника, журналіста.

Джерело: Інтерфакс