У квітні цього року на офіційному сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України (https://mtsbu.ua) був розміщений цікавий інформаційний матеріал щодо використання при ДТП європротоколу. Про це розповімо більш детальніше.
Про МТСБУ
Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) є єдиним об’єднанням страховиків, які здійснюють обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.
Членство страховиків у МТСБУ є обов’язковою умовою здійснення діяльності щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
МТСБУ є непідприємницькою (неприбутковою) організацією і здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», законодавства України та свого Статуту.
Основними завданнями МТСБУ є:
- виконання гарантійних функцій стосовно відшкодування шкоди, завданої третім особам при експлуатації наземних транспортних засобів, відповідно до чинного законодавства України та угод, укладених Бюро з уповноваженими організаціями інших країн зі страхування цивільно-правової відповідальності;
- забезпечення членства України в міжнародній системі автомобільного страхування «Зелена картка» та виконання загальновизнаних зобов'язань перед уповноваженими організаціями інших країн-членів цієї системи;
- управління централізованими страховими резервними фондами, що створюються при Бюро для забезпечення виконання покладених на нього функцій — Фонд захисту потерпілих, Фонд страхових гарантій;
- координація роботи страховиків — його членів у сфері страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну третім особам внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, як на території України, так і за її межами;
- виконання страхових зобов’язань з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у тому числі, за договорами міжнародного страхування) за страховиків-членів Бюро у разі недостатності коштів та майна цих страховиків, що визнані банкрутом та/або ліквідовані;
- співробітництво з органами Міністерства внутрішніх справ України та іншими органами державної влади з питань обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Довідка. Членами МТСБУ є 41 страхова компанія. Відомості про їх діяльність можна подивитися тут: https://mtsbu.ua/ua/assessment/
Що таке «європротокол»?
Європротокол — це спеціальний бланк повідомлення про настання дорожньо-транспортної пригоди, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії, а потім надається страховику та стає підставою для виплати страхового відшкодування потерпілим.
Європротокол може заповнюватися як в паперовому вигляді, на спеціальному бланку, так і в електронній формі, з використанням системи «Електронний Європротокол». Система «Електронний Європротокол» є доступною за посиланням тут: https://dtp.mtsbu.ua.
Бланк Європротоколу (у паперовому вигляді — І. В.) видається автовласнику безкоштовно під час укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. У разі втрати або використання бланку Європротоколу, новий бланк видається страховиком безоплатно на підставі письмової заяви.
Використання європротоколу в країнах Європейського Союзу
У країнах Європейського Союзу оформлення ДТП без участі представників дорожньої поліції почало використовуватися ще в 50-х роках минулого століття. Зараз у більшості країн ЄС водіям, які потрапили в ДТП, достатньо заповнити бланк Європротоколу для того, щоб оформити цю подію. Лицьова сторона бланку Європротоколу за структурою глав ідентична в усіх країнах, де він запроваджений, відрізняється тільки мова, на якій надруковано бланк. Це зроблено для того, щоб водії різних країн могли швидко зорієнтуватися, якщо вони потраплять в ДТП на території іншої країни.
Коли можна скласти європротокол у випадку ДТП
МТСБУ роз’яснює, що європротоколом можна скористатися при умовах, коли:
- відсутні травмовані (загиблі) люди;
- водії-учасники ДТП мають поліси автоцивільної відповідальності;
- наявна згода водіїв транспортних засобів-учасників ДТП щодо її обставин;
- у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.
У разі невиконання хоча б однієї з зазначених умов, виклик відповідного підрозділу Національної поліції для оформлення ДТП є обов’язковим.
Додаткові умови для застосування системи «Електронний Європротокол»
Додатковими умовами застосування системи «Електронний Європротокол» є такі:
- транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати діючі поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який транспортний засіб (ТЗ) забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати паперовий бланк Європротоколу або викликати поліцію;
- водії повинні мати при собі справні мобільні телефони. Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет;
- ідентифікаційні дані про страхувальника (кодиІНПП або ЄДРПОУ) та про забезпечений транспортний засіб (номерний знак, марку та модель) мають бути зазначені в полісі та коректне внесені в єдину централізовану базу даних МТСБУ. В протилежному випадку Система не зможе правильно ідентифікувати учасників ДТП.
Переваги використання європротоколу при скоєнні ДТП
Якщо водії скористались європротоколом (незалежно від його форми), то вони:
- мають право залишити місце ДТП;
- звільняються від обов’язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про настання ДТП;
- звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП;
- повинні не пізніше 3-х робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. В разі використання системи «Електронний Європротокол» повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.
Такий механізм спрощеного оформлення ДТП запроваджено в Україні з 19 вересня 2011 року, коли вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування» від 17.02.2011 №3045-VI.
Важливо пам’ятати
При оформленні європротоколу страхове відшкодування є додатково лімітованим. З 10 липня 2022 року відповідно до постанови Правління Національного банку України від 30.05.2022 № 108 такий ліміт складає 80 000 грн.
Інформаційна система «Електронний Європротокол» впроваджена в МТСБУ з 1 жовтня 2017 року. У відповідності до рішення Президії МТСБУ від 13.07.17 № 403/2017, Європротокол, оформлений з використанням зазначеної системи, є повним аналогом європротоколів, надісланих або пред’явлених страховику у паперовій формі.
Для ознайомлення з інтерфейсом системи «Електронний Європротокол» передбаченийрежим демонстрації, який також розташований на першій сторінці сайту доступу до Системи (https://dtp.mtsbu.ua). В «демо» режимі не використовується зв’язок з ЦБД МТСБУ.
Ознайомитись з презентацією Системи також можна за посиланням Presentations/Elektr_Europrotacol.pdf.
Довідка. Інструкцію щодо заповнення Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду та зразок його заповнення можна подивитися тут: https://mtsbu.ua/ua/for_consumers/europrotocol/96561/
Ігор Ворон, юрист.