Проведення дистанційного засідання суду: яка процедура існує в умовах воєнного стану

Надіслав: slavkin1 , дата: ср, 05/17/2023 - 07:46
Ворон

24 квітня цього року на офіційному сайті «Судова влада України» (https://court.gov.ua) було опубліковано цікаве інформаційне повідомлення: «Корисна інформація: проведення дистанційного засідання суду». Господарський суд Одеської області нагадав про можливість участі у судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку з метою безпеки та для економії вашого часу на поїздки до суду, що дає змогу не виходячи з дому приймати участь у судових засіданнях.Про це розповімо більш детальніше. 

Яка процедура?

Учасник справи подає відповідну заяву не пізніше ніж за 5 днів до судового засідання (копію заяви потрібно надіслати іншим учасникам справи).
При цьому ви берете участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів (з дому, на роботі тощо), підтвердження особи здійснюється із застосуванням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Також, слід пам’ятати, що ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду (переривання зв’язку тощо) несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою системи EASYCON. 
Повноваження представників можна завантажити за допомогою системи EASYCON з накладенням ЕЦП.
Протягом всього засідання відеоконференція фіксується та зберігається в системі «Електронний суд» у відео та аудіо форматі, який секретар судового засідання засвідчує своїм ЕЦП. 
Вищезазначена інформація регулюється приписами стаття 197 Господарського процесуального кодексу (ГПК) України.
Актуальна судова практика з визначеного питання: законодавство не унеможливлює звернення до суду з єдиним клопотанням щодо участі у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції —постанова Касаційного господарського суду Верховного Суду (КГСВС) від 23.03.2023 у справі №905/2371/21 (див. тут: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109773266).

Про зміст статті 197 ГПК

Згідно статті 197 ГПК України «1. Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
2. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
3. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.
5. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
6. Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду, визначеному судом.
7. Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно у приміщенні суду.
8. У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п’ять днів до відповідного судового засідання.
9. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
10. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.
11. Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.
12. Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.»

Додатково. Зразок заяви до суду про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції можна знайти за наступним посиланням: https://bit.ly/3zDNXzx.

Ігор Ворон, юрист.