До уваги кам’янчан: пенсійний фонд України інформує

Надіслав: ilona , дата: пт, 02/14/2025 - 12:08
пенсійний фонд України

Експериментальний проєкт: субсидія на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсація частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору.

29 січня 2025 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року за № 1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору“, якою запроваджується:

  • для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – субсидія на оплату вартості або частину вартості найму (оренди) житлового приміщення;

  • для наймодавця житла – компенсація частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору.

 Розберемося більш детально. Хто має право на отримання субсидії на найм житла? На такий вид субсидії мають право внутрішньо переміщені особи (наймачі):

• які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, для яких не визначено дати завершення бойових дій, і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;

• житлове приміщення яких знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією.

Звертаємо увагу, що субсидія на найм житла призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” .

На який термін призначається субсидія та в який спосіб виплачується?

Субсидія на найм житла призначається на шість місяців, з подальшим автоматичним продовженням. Але не може бути призначена більше ніж на два шестимісячних періоди поспіль розміщення одного і того самого наймача та осіб із складу домогосподарства наймача. Відповідна норма не залежить від зміни наймодавця.

Проте, у разі зміни складу домогосподарства наймача, а саме збільшення кількості дітей або появи у складі домогосподарства наймача особи з інвалідністю внаслідок війни, субсидія на найм житла може бути призначена ще на два додаткових шестимісячних періоди, але не довше періоду реалізації експериментального проекту.

Виплачується через банківську установу.

Які умови та дані враховуються при призначенні?

При поданні документів перевірятимуть:

• відсутність родинних зв’язків між наймачем та наймодавцем;

• наявність нових транспортних засобів у наймача;

• забезпеченість наймача іншим житлом, наявність нерухомого майна на умовно безпечних територіях площею більше ніж 13,65 кв. метра на особу;

• придбання наймачем майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 100 тис. грн;

• наявність коштів на депозитних рахунках;

• стан заборгованості по аліментах тощо.

Важливо! Адреса фактичного місця проживання / перебування ВПО (наймача) після укладання договору найму має відповідати адресі найманого житла.

У який спосіб подаються документи, щоб отримати субсидію на найм житла?

Документи можна подати зручним для вас способом: як до органів Пенсійного фонду України (сервісний центр, або вебпортал електронних послуг, або мобільний додаток Фонду), так і до центрів надання адміністративних послуг.

Хто подає документи, щоб отримати субсидію на найм житла? 

Для призначення субсидії подати заяву та підписаний договір найму мають наймач разом з власником житла.

Якщо передбачено різні способи подання документів, то як вони мають бути підписані?

Заява та договір найму можуть бути підписані особисто наймачем та наймодавцем (їх законними представниками (для недієздатних осіб або малолітніх дітей) або особою, яка діє на підставі довіреності, оформленої за формою, передбаченою законодавством), у паперовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі з накладанням наймачем та наймодавцем кваліфікованих електронних підписів або удосконалених електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або підтверджені іншими засобами електронної ідентифікації, які дають змогу встановити особу.

В яких випадках заява та договір найму вважаються такими, що не подані?

Заява та договір найму вважаються такими, що не подані, якщо:

  • до них не внесено в повному обсязі відомості;

  • відомості у заяві не збігаються з відомостями, зазначеними у договорі найму;

  • відсутні підписи наймача та наймодавця (або їх законних представників) у заяві, договорі найму;

  • закінчився (у разі подання заяви в електронній формі) строк дії електронного підпису.

У зазначених випадках заява та договір найму реєструються, але не опрацьовуються і повертаються наймачу та наймодавцю без розгляду.

Хто вживає заходів щодо виправлення інформації, яка не збігається у заяві та договорі з відповідними інформаційними ресурсами?

У разі наявності помилок у зареєстрованій заяві орган Пенсійного фонду України повідомляє наймачу та наймодавцю про необхідність протягом 30 календарних днів після подання таких документів виправити помилки та подати нову заяву та договір найму.

У разі коли наймач та наймодавець не згодні з рішенням органу Пенсійного фонду України про відмову у призначенні субсидії на найм житла або компенсації, визначений їх розмір, що прийнято на підставі інформації, отриманої під час обміну інформацією із суб’єктами надання інформації, наймач та наймодавець самостійно вживають заходів для виправлення (уточнення) інформації у відповідних інформаційних реєстрах (ресурсах). До моменту виправлення субсидія на найм житла або компенсація не призначається.

Кому надається частина компенсації податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору?

Компенсація надається власникам житлових приміщень (наймодавцям), які передають такі приміщення для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам на визначений у договорі строк та плату. Пенсійний фонд України протягом періоду надання наймачу житлового приміщення в найм щокварталу перераховує наймодавцю компенсацію на покриття витрат, пов’язаних зі сплатою податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору (або їх частини).

Але, якщо наймачем підтверджено внесення наймодавцю плати за найм житлового приміщення, а наймодавцем не підтверджено сплати податку/податків та військового збору, орган Пенсійного фонду України продовжує виплату субсидії на найм житла наймачу, а виплата компенсації наймодавцю припиняється.

Поновлення виплати компенсації наймодавцю можливе лише після підтвердження ним сплати податків та військового збору, передбачених законодавством, та надання документів, які підтверджують перебування наймодавця у період сплати податків у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я встановленого зразка.

 

Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК