11 лютого церква за новим календарем вшановує священномученика Власія, за старим стилем у цей день згадували перенесення мощей священномученика Ігнатія Богоносця.
Про те, що можна і не можна робити, кого привітати з іменинами, читайте у матеріалі РБК-Україна (проект Styler).
Історія свята
Святий Влас жив на горі Аргеос у IV столітті, там він переховувався від переслідування християн. За життя він відзначився великим благочестям. Святий допомагав бідним людям і дбав за тварин. Перекази свідчать, що до його печери приходили звірі та чекали, поки Влас завершить молитву й благословить їх. Після цього він зцілював хворих тварин дотиком руки. Одного разу Влас навіть змусив вовка повернути ягня бідній вдові, в якої він його вкрав.
Загину Влас мученицькою смертю від рук переслідувачів християнства. Спершу його піддали жорстоким тортурам, а тоді стратили.
Після прийняття християнства у Київській Русі вшанування святого Власія злилося з культом бога Велеса (Волоса, Власа), який також був покровителем домашніх тварин і лісових звірів. Тривалий час наші предки рівнозначно поклонялися і Святому Власу, і богу Велесу.
У давнину Власія вважали покровителем рогатої худоби. Самого мученика прозвали в народі "коров'ячим богом", а Власів день - "коров'ячим святом". Ікони із зображенням святого встановлювали в хлівах і корівниках для благополуччя худоби.
Прикмети дня
- якщо лежить багато снігу - скоро прийде весняне тепло і в травні буде багато зелені
- настала відлига - морозів більше не буде
- якщо є багато довгих бурульок - весна буде пізня
- у цей день б'є грім - чекайте сильних вітрів
Що не можна сьогодні робити
- сваритися із членами сім’ї
- перебувати в неприбраному будинку
- лихословити та ображати
- пересаджувати рослини
- займатися важкою працею і прясти
- різати худобу чи тримати домашню худобу голодною
День ангела сьогодні відзначають: Всеволод, Гавриїл, Георгій, Дмитро, Єгор, Захар.