Послуги та пільги для осіб з інвалідністю: роз’яснення Мінсоцполітики (частина 3)

Надіслав: ilona , дата: ср, 05/29/2024 - 08:27
ворон

На офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України (https://www.msp.gov.ua) опублікована стаття, у якої є роз’яснення про послуги та пільги для осіб з інвалідністю: що, як, де можна отримати. У цьому матеріалі Мінсоцполітики нагадує про всі наявні види послуг та пільг, які держава надає особам з інвалідністю в Україні, аби вони могли мати доступ до медичного забезпечення, освіти, відпочинку, мали підтримку у вирішенні складних життєвих обставин. Це ті кроки, які робить держава, для забезпечення гідних умов життя для вразливих категорій громадян. Зараз продовжимо розповідати про це більш детально.

Пільги для осіб з інвалідністю

Окрім спеціальних соціальних послуг для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю безоплатно або за зниженими тарифами надаються пільги на:

- індивідуальні програми реабілітації, послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування, допоміжні засоби реабілітації (засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони для письмового спілкування тощо);

- вироби медичного призначення (індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо);

 - крісла колісні з електроприводом – за наявності відповідного медичного висновку;

- безоплатну спеціалізовану медичну, дефектологічну і психологічну допомогу та безоплатне протезування у відповідних державних і комунальних закладах охорони здоров’я (для дітей з інвалідністю та дітям з інтелектуальними або фізичними порушеннями).

Крім того, передбачено й низку інших пільг, як-от:

- пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу. Надаються особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі 100%-вої знижки плати у межах соціальних норм і нормативів користування житлово-комунальними послугами;

- безкоштовні путівки в санаторії (при наявності медичних показань). Батькам дітей з інвалідністю виплачується допомога з тимчасової непрацездатності за увесь період санаторно-курортного лікування дитини. Для того щоб отримати виплати, потрібно за місцем роботи надати медичний висновок про необхідність стороннього догляду за дітьми.

Позачергове і пільгове встановлення квартирних телефонів

Цією послугою можуть скористатися особи з інвалідністю I та II груп, особи з інвалідністю внаслідок війни. Послуга надається за рахунок видатків, що здійснюються з місцевих бюджетів і враховуються під час визначення обсягу міжбюджетних трансфертів.

Право безплатного користування радіотрансляційною точкою

Надається особам з інвалідністю I, II груп по зору.

Послуги з перекладу жестовою мовою та сурдотехніка

Надаються особам з інвалідністю по слуху.

Отримання у власність автомобіля

Особа з інвалідністю, а також її законний представник у випадку недієздатності, чи дитина з інвалідністю має право безкоштовно отримати у власність автомобіль, що був

наданий безкоштовно або на умовах пільг, включаючи транспортні засоби, отримані як гуманітарну допомогу, після його 10-річного терміну використання.

 Особа з інвалідністю внаслідок війни має право на позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до 10-ти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування.

Особи з інвалідністю внаслідок війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Другої світової війни, за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем, безоплатно забезпечуються автомобілем першочергово із числа позачерговиків.

Безоплатне чи пільгове придбання лікарських засобів

Особи з інвалідністю, які отримують пенсію на рівні або нижче мінімального розміру, або державну соціальну допомогу замість пенсії, а також діти з інвалідністю мають право на безоплатні лікарські препарати за лікарськими рецептами при амбулаторному лікуванні.

Особи з інвалідністю I та II груп можуть отримати медикаменти за лікарськими рецептами з 50% оплатою їх вартості (за умови амбулаторного лікування).

Особи з інвалідністю внаслідок війни та особи, що прирівнюються до них, отримують пільгу на безплатне одержання медичних виробів за рецептами лікарів, право на безкоштовне отримання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та медичних виробів за рецептами лікарів, право на позачергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), безплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами.

Також особи з інвалідністю за умови медичних показань мають право на безоплатне забезпечення санаторно-курортними путівками.

Крім того, держава надає соціально-побутове та медичне обслуговування (сурдотехнічні засоби, протези та протезні вироби, окуляри, слухові і голосоутворювальні апарати).

Особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів.

Позачергове обслуговування осіб з інвалідністю

Особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю І групи або дітей з інвалідністю (не більш як одна особа, яка супроводжує особу з інвалідністю І групи або дитину з інвалідністю), мають право на позачергове обслуговування в будь-яких касах, а також на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності та підпорядкування, які надають будь-які послуги населенню.

Крім того, особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на позачергове обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, а також позачергову госпіталізацію.

Пільговий перетин кордону

Особи з інвалідністю, які прямують на лікування (за наявності підтвердних документів), особи з інвалідністю І групи та діти з інвалідністю мають право на пріоритет перед іншими особами на проходження передбачених законодавством видів контролю в пунктах пропуску через державний кордон України, контрольних пунктах в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з таких територій. Разом з такими особами у пріоритетному порядку можуть слідувати особи, які їх супроводжують (не більше двох), та, у разі необхідності, – близькі родичі першої лінії спорідненості.

У пунктах пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення та контрольних пунктах в’їзду-виїзду на тимчасово окуповані території пріоритет може надаватися при слідуванні в пішому порядку або на легковому автомобілі, за умови відсутності в транспортному засобі, в якому прямують зазначені особи, інших (крім визначених цією статтею) осіб.

Пільговий проїзд осіб з інвалідністю

Особи з інвалідністю I та II групи, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі) за наявності посвідчення чи довідки, зазначених у цьому Законі, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю першої групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю або дитину з інвалідністю), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, морського, внутрішнього водного та автомобільного транспорту в період з 1-го жовтня по 15-го травня.

Пільговий проїзд осіб з інвалідністю внаслідок війни

Особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи.

Особам з інвалідністю внаслідок війни I і II груп надається право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи (не більше одного супроводжуючого), – 50%-на знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту.

Особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, які супроводжують у поїздках осіб з інвалідністю I групи (не більше одного супроводжуючого), надається право користування міжміським транспортом зазначених видів у період з 1-го жовтня по 15-те травня з 50%-ною знижкою вартості проїзду без обмеження кількості поїздок.

Особам з інвалідністю внаслідок війни III групи надається право безплатного проїзду один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту з 50%-ною знижкою вартості проїзду.

Пільгове перевезення осіб з інвалідністю здійснюють усі підприємства транспорту, незалежно від форми власності та підпорядкування.

(продовження у наступних випусках)

Ігор Ворон, юрист