Послуги та пільги для осіб з інвалідністю: роз’яснення Мінсоцполітики (частина 4)

Надіслав: ilona , дата: пт, 05/31/2024 - 09:10
а

На офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України (https://www.msp.gov.ua) опублікована стаття, у якої є роз’яснення про послуги та пільги для осіб з інвалідністю: що, як, де можна отримати. У цьому матеріалі Мінсоцполітики нагадує про всі наявні види послуг та пільг, які держава надає особам з інвалідністю в Україні, аби вони могли мати доступ до медичного забезпечення, освіти, відпочинку, мали підтримку у вирішенні складних життєвих обставин. Це ті кроки, які робить держава, для забезпечення гідних умов життя для вразливих категорій громадян. Зараз продовжимо розповідати про це більш детально.

Право на освіту

Спеціальні умови для здобуття вищої освіти за державним замовленням і за рахунок цільових пільгових державних кредитів надаються:

- особам з інвалідністю, які неспроможні відвідувати навчальний заклад (за рекомендацією органів охорони здоров’я та соціального захисту населення);

- особам, у яких є захворювання, зазначені у Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;

- особам з інвалідністю I, II групи і дітям з інвалідністю віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю.

У разі складення вступних іспитів з позитивним результатом до професійно-технічних навчальних закладів поза конкурсом зараховуються діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю.

За інших рівних умов переважне право на зарахування до професійно-технічних навчальних закладів мають особи з інвалідністю, у яких:

- обидва батьки є особами з інвалідністю;

- один з батьків є особою з інвалідністю, а інший помер;

- одинока матір є особою з інвалідністю;

- батько є особою з інвалідністю та виховує дитину без матері.

Під час навчання зазначеним категоріям громадян стипендія (у разі призначення) та пенсія (державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю) виплачуються у повному розмірі.

Особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на державну цільову підтримку для здобуття ними та їх дітьми професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти,

Для дітей з інвалідністю, які потребують опіки і стороннього догляду, за згодою  батьків / опікунів забезпечується навчання в загальноосвітніх (у т.ч. спеціальних) навчальних  закладах за навчальними програмами, у тому числі і в домашніх умовах.

Діти з інвалідністю, які перебувають у реабілітаційних закладах, мають право  здобувати освіту за індивідуальними навчальними програмами.

Студентам, які є дітьми з інвалідністю, та особами з інвалідністю I-III групи,  призначається соціальна стипендія та може надаватися додаткова соціальна і матеріальна  допомога.

Підстави для надання пільг особам з інвалідністю

Пільги особам з інвалідністю видаються на підставі:

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус (зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію «дитина з інвалідністю» (для  дітей)),

- пенсійного посвідчення,

- посвідчення, що підтверджує призначення державної соціальної допомоги.

Соціальна підтримка осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю

Соціальний захист осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю забезпечується відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» від 16.11.2000 № 2109-III шляхом встановлення державної соціальної допомоги, яка визначається у відсотках прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, залежно від категорії осіб з інвалідністю.

Розміри державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (далі – державна соціальна допомога) збільшуються відповідно до підвищення розмірів прожиткового мінімуму.

Отже, розміри державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю становлять від 2 100 грн. до 7 863,65 грн. на місяць (у 2024 році – від 2 361 грн. до 8044,70 грн.).

Крім того, до державної соціальної допомоги може бути призначено надбавку на догляд одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, який не працює, не навчається (крім заочної форми навчання), не проходить службу, не займає виборну посаду або перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, якщо дитина з інвалідністю потребує домашнього догляду, і фактично доглядає за нею.

Призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд проводяться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, до складу території яких входять міста обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Заяви з документами також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради та посадовими особами центру надання адміністративних послуг.

Документи для призначення державної соціальної допомоги

Для призначення державної соціальної допомоги подаються такі документи:

- заява;

- копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18-ти років;

- довідка з місця навчання із зазначенням перебування (неперебування) на повному державному утриманні.

Якщо із заявою звертається опікун або піклувальник, подається також:

- копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю віком до 18-ти років опікуна (піклувальника);

- копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною;

- копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна.

Ігор Ворон, юрист