Субсидія або пільга: чи однакові за змістом поняття

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 01/30/2024 - 07:20
Ворон

10 січня цього року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на своєму офіційному веб-сайті (https://www.pfu.gov.ua/dn) надало важливе роз’яснення та відповідь на питання: у чому полягає юридична відмінність між житловою субсидією та пільгою. Зараз розповімо про це більш детально.

Що таке «житлова субсидія»

У Пенсійному фонді роз’яснюють, у чому полягає відмінність між житловою субсидією та пільгою.
Житлова субсидія – це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволять їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги (ЖКП). Це допомога, яка залежить від майнового та матеріального стану домогосподарства: маєш низький дохід, при цьому не маєш боргів за спожиті ЖКП– можеш отримувати житлову субсидію.
Умови призначення житлової субсидії та процедура отримання такої допомоги визначені Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Види послуг, на які надається субсидія

Види послуг, на які надається субсидія, визначаються таким чином:
а) для погашення комунальних послуг:
- постачання та розподіл природного газу;
- постачання електричної енергії;
- постачання теплової енергії;
- постачання гарячої води;
- централізоване водопостачання;
- централізоване водовідведення;
- управління побутовими відходами.
б) для оплати за абонентське обслуговування послуг:
- централізоване водопостачання;
- централізоване водовідведення;
- постачання гарячої води;
- постачання теплової енергії;
- управління побутовими відходами;
д) для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Що таке «пільга на оплату житлово-комунальних послуг»

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається визначеним категоріям громадян: ветеранам війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, захисникам та захисницям України, особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, дітям війни, багатодітним сім’ї тощо.
При цьому пільга на оплату житлово-комунальних послуг, залежно від категорії отримувачів, може надаватися як без урахування доходів, так і з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
Перелік осіб, які мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, що надаються з урахуванням доходів, визначено Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389.
Пільгові категорії громадян згідно із законодавчими актами мають право на знижку з оплати житлово-комунальних послуг у грошовій формі з урахуванням середньомісячного доходу — 100 %, 50 %, 25 %.

Про розміри пільг на оплату житлово-комунальних послуг

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, з урахуванням середньомісячного доходу надається, зокрема:
а) у розмірі 100 % знижки:
– особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 11 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») та члени сімей померлої особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (батьки, дружина (чоловік));
– пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними, медичними та фармацевтичними працівниками, спеціалістами із захисту рослин, працівниками бібліотек у сільській місцевості і селищах міського типу;
– особам, які проживають у сільській місцевості та селищах міського типу, які працюють (раніше працювали) в музеях, державних та комунальних закладах культури, закладах освіти сфери культури;
б) у розмірі 50 % знижки:
- багатодітним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім’ям, сім’ям опікунів (піклувальників); 
- батькам та членам сім’ї особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов’язків; 
- особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов’язків, та члени їх сімей; 
- дружині (чоловіку) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;  
- сім’ї, що має дитину з інвалідністю; 
- учасникам війни;
- окремим категоріям осіб, з числа жертв нацистських переслідувань;
в) у розмірі 25 % знижки:
- дітям війни.

Але є юридичні нюанси

Якщо дохід сім’ї пільговика перевищує той, що дає право на пільгу, – людина (представник пільгової категорії) може звернутися за призначенням житлової субсидії.
Важливо! За наявності одночасно права на субсидію і на пільгу надається один з видів соціальної допомоги.
Подати заяву на отримання житлової субсидії чи пільги можна через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Види заяв на житлову субсидію чи пільгу, дивіться тут: https://www.facebook.com/dn.pfy.

Ігор Ворон, юрист.