
8 липня за новим календарем православна церква в Україні вшановує пам'ять великомученика Прокопія. У народі цей день пов'язаний з прикметами і давніми звичаями. Яких традицій дотримувалися наші предки, чого не можна робити і яке сьогодні церковне свято за старим стилем - у матеріалі нижче.
Що за свято сьогодні церковне в новому і старому календарі
8 липня (21 липня - за старим календарем) православні віряни вшановують великомученика Прокопія Кесарійського.
Прокопій був уродженцем Єрусалима і походив зі знатної язичницької родини. Спочатку він носив ім'я Неаній і зробив військову кар'єру при імператорі Діоклетіані. Той відправив Неанія в Олександрію боротися з християнством, але дорогою йому з'явився Христос. Після цього Неаній прийняв християнство і отримав ім'я Прокопій.
Його намагалися напоумити, змушували зректися віри, але незважаючи на тортури і погрози, Прокопій залишився вірним Христу і своєю стійкістю навернув до християнства свою матір та інших язичників. Зрештою мученика стратили за вірність Богу.
Також сьогодні за новим календарем свято ікони Божої Матері "Одигітрія Влахернська-Казанська".
Раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято в Україні за старим календарним стилем - 8 липня вшановують ікону Божої Матері "Визволителька".
Звичаї дня, про що просять у молитвах і що не можна робити сьогодні
Прокопію Кесарійському моляться про душевну і тілесну силу, просять захистити від хвороб і нещасть. У молитвах до Богоматері просять здоров'я, зцілення, миру в сім'ї та благополуччя для дітей.
8 липня - це розпал літа і спекотна пора у хліборобів. У народі його прозвали Прокопів день, або Зажинки - починали жати жито. За старих часів це робили серпами, а перший сніп несли до хати і ставили на покуті - щоб у домі завжди був хліб і захист від бід. У деяких регіонах України існувала традиція перев'язувати перший сніп червоною стрічкою, робила це незаміжня дівчина і говорила при цьому: "Зав'язую стрічкою алою, щоб завжди бути з парою". Зерном з цього снопа починали посів нового врожаю.
Доброю прикметою вважається і сьогодні принести і поставити у вазу кілька колосків нового врожаю (замість снопа). Також цей день сприятливий для роботи в саду і на городі та для збору першої чорниці.
8 липня не радять вирушати в далеку дорогу або починати нові справи - успіху не буде. Купатися у відкритих водоймах теж небажано - є ризик нещасного випадку.
Церква сьогодні, як і в інший день, нагадує, що потрібно утримуватися від сварок, заздрості та зла. Не відмовляйте в допомозі тому, хто просить, не можна лінуватися і сумувати.
За прикметами дня судять про погоду в липні та серпні:
до полудня сонце світить - перша половина серпня буде сухою і ясною;
дощ після обіду - негода затягнеться надовго;
дощу цього дня немає - значить, на Іллю точно піде;
бджоли зляться - спека буде нестерпною;
достигла чорниця - і жито готове до жнив.
Вважається, що якщо цього дня заткнути за пояс перший зжатий колосок, то спина до кінця літа боліти не буде.