Народный депутат Украины из Днепродзержинска Виталий Куприй разъясняет, какую ответственность должен понести президент Петр Порошенко в связи с «оффшорным скандалом».
«Даю аналіз видів юридичної відповідальності по ситуації з офшорами Порошенка та інших українських політиків.
1. Іноземна інвестиція.
Згідно з п. «е» ч. 4 ст. 5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93 для операцій зі здійснення інвестицій за кордон, у тому числі шляхом придбання цінних паперів, резидентам України необхідно отримати індивідуальну ліцензію НБУ на таку операцію.
Відповідальність за це передбачена ч. 2 ст. 16 зазначеного Декрету, та тягне за собою накладення штрафу у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій.
Штраф накладає НБУ.
2. Декларування іноземної інвестиції.
Відповідальність та санкції
Так, ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення вимог фінансового контролю. Зокрема, за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, – тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ця норма статті 172-6, яка діяла на момент вчинення правопорушення.
Складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП, мають право:
1) уповноважені особи органів внутрішніх справ (Національної поліції);
2) прокурори.
Розглядають такі справи судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Строки накладення
Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією (Глава 13-А, куди входить ст. 172-6), а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
3. Використання офшорів для ухилення від сплати податків.
Вважаю, що сам факт протиправної реєстрації офшорної кампанії з метою використання її для продажу Рошену є замахом на злочин - ухилення від сплати податків (ст.212 КК). Відповідно до правил ст. 216 КПК України розслідувати цей злочин має Державне бюро розслідувань, а тому відповідно до Перехідних положень КПК нїа даний момент розслідування має здійснити прокуратура (п. 1 Розділу XI Перехідних положень КПК України)», - пишет Куприй в своем фейсбуке.