22 квітня – цей день в історії

Надіслав: slavkin1 , дата: сб, 04/22/2023 - 06:55
календар

22 квітня 1370 року заклали перший камінь Бастилії. У 1950-му експедиція Кабрала досягла берегів Бразилії. У 1915-му Німеччина здійснила першу масову газову атаку хлором на бельгійське місто Іпр, а в 1918-му війська УНР звільнили Крим від більшовиків.  22 квітня в Україні – День працівника Державної кримінально-виконавчої служби. Під егідою ООН відбувається Міжнародний день Матері-Землі.
1370 - заклали перший камінь найвідомішої французької фортеці, а надалі – “VIP-в’язниці” Бастилії. Побудувати укріплення наказав король Карл V.
1500 - перші європейці досягли берегів Бразилії. Це була експедиція на чолі із 32-річним португальцем Педру Альварешом Кабралом. Він оголосив відкриті землі власністю Португалії. 
1760 — на одному з музичних вечорів у Лондоні пройшов дебют роликових ковзанів. Юний музикант-бельгієць вкотився в зал на винайденому ним засобі пересування зі скрипкою в руках і не встиг вразити присутніх своєю майстерністю, як урізався в дзеркало.
1838 — вперше пароплав перетнув Атлантичний океан. До нью-йоркської гавані пришвартувалося англійське судно «Сіріус». На шлях від Саутгемптона до Нью-Йорка він витратив 18 днів і 10 годин, і лише на декілька годин випередив конкурента — пароплав Брунеля «Грейт Вестерн», який вийшов у море на чотири дні пізніше.
1915 - німецька армія під час Першої світової війни здійснила масовану газову атаку на бельгійське місто Іпр. Як отруйну речовину використовували хлор. 
1918 - армія УНР звільнила Крим від більшовиків. Операцією командував полковник Петро Болбочан. Метою українського війська було не лише вигнати радянських загарбників, а й зайти до Криму раніше, ніж австро-німецькі війська. Хоча німців за результатами Берестейського миру й вважали союзниками, проте межа між визволенням українських земель та окупацією була дуже тонкою. Тому метою було взяти під контроль Крим та Чорноморський флот раніше за союзників. 18 квітня армія УНР взяла Мелітополь, а 21 квітня – Новоолексіївку. Вночі українські війська захопили переправи через Сиваш. Піхота захопила окопи більшовиків, і їхня армія в паніці відступила. До вечора 22 квітня Кримська група на чолі з Болбочаном розбила більшовицький заслін під Джанкоємі і зайшла до міста, яке вже було зайнято німцями. 24 квітня українські загони зайняли Сімферополь, а наступного дня – Бахчисарай. 29 квітня Чорноморський флот у Севастополі підняв український прапор та оголосив про підпорядкування уряду а Києві.  Утім, союзники з таким перебігом подій не погодилися. Болбочану оголосили ультиматум із вимогою залишити Крим. Після важких переговорів Кримська група армії УНР залишила півострів зі зброєю, прапорами та значною частиною захопленого у більшовиків військового майна. Попри це завдяки успіху Болбочана гетьман Петро Скоропадський зміг заявити про приєднання Криму до України на правах автономії. Також під командуванням української влади залишився Чорноморський флот. Ці досягнення було втрачено наприкінці 1918-го – з падінням влади гетьмана.
1954 — СРСР вступив до ЮНЕСКО.
1965 — ухвалено рішення про створення в Києві радіостанції «Промінь».
1967 — гурт «Pink Floyd» уперше потрапив в англійський хіт-парад з піснею «Arnold Layne».
1970 - в США вперше у світі відсвяткували День Землі. Ініціатором акції став американський політик та активіст сенатор Гейлорд Нельсон.
1998 - в Києві вбили ексглаву НБУ та нардепа двох перших скликань ВР Вадима Гетьмана. Він був одним із засновників фінансової та банківської системи незалежної України. З 1987 року Гетьман очолював Агропромисловий банк УРСР, який надалі став банком “Україна”. Там розпочав роботу з майбутнім прем’єром та президентом України Віктором Ющенком. Ющенко неодноразово називав Гетьмана своїм учителем і за часів свого президентства присвоїв тому звання Героя України (посмертно). Гетьмана розстріляли в ліфті будинку, де він жив. Загалом у політика випустили шість куль. Підозрюваного у вбивстві затримали лише 2002 року. 
2004 - в КНДР сталася масштабна залізнична катастрофа. На станції Йончон зіткнулися потяги, що перевозили скраплений газ та нафту. У результаті стався потужний вибух, який зруйнував до 30 будівель (як промислових, так і житлових). Радіус руйнувань становив до двох кілометрів. Офіційно Північна Корея заявила про 150 загиблих (Міжнародний Червоний Хрест назвав цифру 161) та 1300 поранених.