4 травня – цей день в історії

Надіслав: slavkin1 , дата: чт, 05/04/2023 - 06:48
календар

4 травня 1982 року харківський альпініст Сергій Бершов здійснив перше в історії нічне сходження на Еверест. 1838-го зібрали гроші на викуп із кріпацтва Тараса Шевченка. 1904-го США почали будувати Панамський канал. А 1979-го Маргарет Тетчер стала прем’єр-міністеркою Великої Британії. У світі – Всесвітній день щедрості. Під егідою ООН проходять День боротьби з цькуванням (Anti-Bullying Day), День пожежних, День безкоштовних коміксів, День невисоких людей, День об’єднання рук.
1733 - помер кошовий отаман Війська Запорізького Кость Гордієнко. Він зі своїми 8000 козаками разом із Мазепою та шведським королем Карлом XII протистояв росіянам у 1709 році.
1838 - зібрали гроші на викуп із кріпацтва Тараса Шевченка. Тоді він слідом за своїм поміщиком Павлом Енгельгардтом переїхав до Петербурга. Там Енгельгардт відправив Шевченка вчитися живопису до місцевої студії Ширяєва. Поміщик хотів, мати свого “кімнатного художника” . Однак цього так і не сталося. Адже влітку 1836 року, малюючи у Літньому саду, Шевченко познайомився з художником Іваном Сошенком. Той звів талановитого земляка з Євгеном Гребінкою, Василем Григоровичем та Олексієм Венеціановим. Уже через них Шевченко познайомився із поетом Василем Жуковським, який був вихователем спадкоємця престолу. Ще одним приятелем Шевченка став учень художника Брюллова Аполлон Мокрицький. Поступово в товариства сформувалася ідея визволення Шевченка з кріпацтва. Викупити його вирішили Карл Брюллов та Василь Жуковський. Енгельгардт призначив за свого талановитого кріпака вражаючу суму – 2500 рублів. Проте креативні поет та художник знайшли вихід. Брюллов намалював портрет Жуковського. Цю картину розіграли в лотереї, у якій взяла участь імператорська родина. Лотерея відбулася 4 травня 1838 року, а 7 травня Шевченку видали вільну.
1878 — в будівлі оперного театру Томас Алва Едісон вперше продемонстрував винайдений ним фонограф
1904 — в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс почали виробництво автомобілів під назвою «Роллс-ройс»
1904 - США розпочали будівництво Панамського каналу. Історія його створення насичена порушеннями законів – від корупції до сепаратизму – а також численними смертями робітників.
1979 - першою жінкою прем’єр-міністеркою у Європі стала Маргарет Тетчер. Цього дня вона очолила уряд Великої Британії.
1982 - радянські альпіністи вперше підкорили Еверест. До цієї групи входив харків’янин Сергій Бершов. Він разом із ще одним українцем Михайлом Туркевичем здобув ще й персональне досягнення. Вони першими у світі здійснили нічне сходження на Еверест.
1986 - зону евакуації довкола Чорнобиля збільшили до 30 кілометрів.
1990 - президія Верховної Ради УРСР ухвалила перейменувати Ворошиловград на Луганськ. Таким чином, місту повернули історичну назву. Ворошиловградом Луганськ називали з 1935 по 1958 рік, а потім – з 1970 по 1990 рік. Перерва пов’язана з тим, що в якийсь момент у СРСР вирішили, що називати міста іменами живих людей не можна. Після смерті Климента Ворошилова місто знову зробили Ворошиловградом.
1990 - Верховна Рада Латвійської РСР засудила включення Латвії до складу Радянського Союзу та оголосила про відновлення незалежності Латвійської Республіки.