Андрій Білоусов: "Нас очікує перезавантаження соціальних служб по роботі з дітьми, які постраждали внаслідок війни"

Надіслав: ilona , дата: ср, 11/13/2024 - 12:02
с

Минулого місяця Верховна Рада прийняла закон "Про основи соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України". Цей документ передбачає суттєві зміни в соціальній роботі, яка націлена на підтримку дітей, що постраждали від військових дій.

До цього моменту система соціального захисту дітей відповідної категорії ґрунтувалася на постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 року №268 "Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів" (зі змінами та доповненнями). І згідно з цією постановою саме на службу у справах дітей було покладено обов’язок надавати дітям такий статус.

Загалом на рівні громади механізм виглядав так. Весь пакет документів, заява, рішення про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів вносився в єдину всеукраїнську інформаційно-аналітичну програму "Діти". Щомісячно готувалися списки дітей, які отримали статус, для обласної служби. Рішення про надання або відмову в наданні статусу приймалося органом опіки та піклування протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви.

Новий закон передбачає кілька суттєвих новацій. Насамперед має бути створений Державний реєстр дітей, які постраждали від воєнних дій. Далі має бути розроблений інтегрований підхід щодо потреб дитини та її супроводу з метою визначення необхідного обсягу соціальної підтримки. Підтримка орієнтована на успішне «повернення» дитини до суспільства. Кінцева мета – кожна дитина має отримати індивідуальний план забезпечення потреб, тоді як інформація про таке забезпечення має бути акумульована в Державному реєстрі.

Ще одна важлива новація – визначати індивідуальні потреби дитини має мультидисциплінарна команда. До її складу будуть входити представники органу соціального захисту населення, служби у справах дітей, системи освіти, силових та правоохоронних органів, медики. Загалом система конкретних заходів соціального захисту та підтримки дітей передбачає кілька напрямків: психологічний, матеріальний, освітній, медичний тощо. А сам перелік заходів має 30 позицій.

Вочевидь, що такі новації передбачають суттєве перезавантаження в роботі соціальних служб, які нині працюють з дітьми. І ми розраховуємо на те, що відповідні підзаконні акти та методичні рекомендації будуть розроблені та надійдуть найближчим часом. Також потребують відповідних роз’яснень деякі питання фінансового характеру. Зокрема, щодо джерел виплати компенсацій "за шкоду життю та здоров’ю у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України" та деяких інших аспектів соціальної підтримки.

Отже, попереду серйозна робота. Сподіваємось на конструктивну співпрацю з органами центральної влади у цьому важливому питанні. Проте впевнений, що Кам’янське з успіхом впорається з новим викликом. Адже захист дітей та створення умов для самореалізації молоді завжди були серед пріоритетів діяльності міської влади.

Джерело: Українські новини