29 квітня цього року «Судово-юридична газета в Україні» на своєму інформаційному інтернет-порталі (https://sud.ua) повідомила про отримання відповіді Міністерства соціальної політики України на запит газети щодо питання: чи повинна особа з інвалідністю під час воєнного стану повторно проходити МСЕК аби продовжити довідку про інвалідність. Розповімо про це більш детально.
Чи повинна особа з інвалідністю під час дії воєнного стану повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоб продовжити довідку про інвалідність? Чи залишаються за особою з інвалідністю, яка не пройшла МСЕК під час воєнного стану, аби продовжити довідку, гарантії звернення за соціальними виплатами ?
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнною стану па території України» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнною стану» (далі — Постанова № 390)) повторний огляд, строк якого припав па період дії воєнною стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше 6-и місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.12.2009 № 1317, та дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 № 917. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа 6-го місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
Крім і ого, на період дії воєнного стану, для отримання соціальних виплат особам з інвалідністю проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності не потрібно, оскільки згідно з Постановою № 390 термін дії інвалідності та індивідуальна програма реабілітації продовжено на період дії воєнного стану.
Чи залишаються за особою з інвалідністю, яка не пройшла МСЕК під час воєнного стану, аби продовжити довідку, всі гарантії, соціальні виплати і доплати?
Чи зберігаються відповідні гарантії для особи з інвалідністю, яка є внутрішньо переміщеною особою і перебуває не за місцем реєстрації?
Чи може така особа звернутися до органів соціального захисту не за місцем реєстрації?
Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо перемішеної особи. Взята на облік внутрішньо перемішена особа має право на забезпечення допоміжними засобами реабілітації, на одержання реабілітаційних послуг відповідно до законодавства за місцем проживання. Забезпечення допоміжними засобами реабілітації, надання реабілітаційних послуг здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують право на ці послуги та засоби, а у разі їх відсутності — за даними Централізованого банку даних з проблем інвалідності (для осіб, які звертаються повторно) та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5.04.2012 № 321 (зі змінами).
Ігор Ворон, юрист