У січні 2025 року в Україні триває мобілізація, в межах якої чоловікам військовозобов’язаного віку вручають повістки. Їх існує три види: для уточнення даних, на проходження Військово-лікарської комісії (ВЛК) і мобілізаційне розпорядження.
Через загальну мобілізацію, які триває від початку повномасштабної війни, призов на строкову військову службу не проводиться. OBOZ.UA нагадує, які повістки вручають українцям та що їм загрожує за ігнорування мобілізаційного законодавства.
Що означає кожен вид повістки
Повістка для уточнення даних вручається для уточнення й оновлення інформації про стан здоров’я військовозобов’язаного, його місце роботи, склад сім’ї тощо.
Повістка на проходження Військово-лікарської комісії – документ за підписом начальника РТЦК і СП, що зобов'язує громадянина пройти медичне обстеження. До такої повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після проходження медкомісії у цій картці також буде вказано висновок ВЛК про придатність чи непридатність людини до військової служби в умовах воєнного стану.
Мобілізаційне розпорядження вручається військовозобов’язаному після того, як він пройшов ВЛК і був визнаний придатним до проходження військової служби. Йдеться по "бойову" повістку, яка викликає громадянина для негайного призову на військову службу у зв'язку з мобілізацією. Згідно з нею, чоловік має з’явитися у вказане місце і час для негайного вступу до лав Збройних сил України.
Існують також повістки для призову на строкову військову службу. Однак в умовах воєнного стану в Україні їх не видають, оскільки призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводиться через загальну мобілізацію.
Що загрожує за ігнорування повістки
За ігнорування врученої повістки (зокрема й такої, що надійшла рекомендованим листом "Укрпоштою") громадянина можуть притягнути до відповідальності, відповідно до ст. 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Псування або втрата військово-облікових документів у цьому випадку не врятує – за це теж передбачено покарання.
Зокрема, дві згадані статті передбачають відповідальність за відмову приїхати до ТЦК і СП, пройти ВЛК або навчання для подальшого захисту країни.
Якщо військовозобов’язаний не став на облік, не повідомив державу про зміну місця проживання або своїх даних – за все це також передбачено штраф.
Під час воєнного стану він варіюється у межах від 17 000 до 25 500 гривень для фізичних осіб. Для юридичних осіб відповідальність серйозніша – від 34 000 до 59 000 гривень. Перевірити наявність штрафу можна в "Дії" та Opendatabot.
Водночас варто знати, що громадянина не можуть притягнути до відповідальності за неоновлення військово-облікових даних, якщо ця інформація вже є в державних реєстрах.
У разі несплати штрафу, кошти можуть вилучити з рахунків людини й навіть примусово продати майно для погашення боргу, якщо такий перевищує 160 000 гривень.
Разом із тим штраф за неявку до ТЦК може швидко обернутися позбавленням волі, якщо пройти ВЛК, але проігнорувати "бойову" повістку. За це передбачено кримінальну відповідальність, а тому військовозобов'язаному може загрожувати п'ять років в'язниці (у випадку наявності пом'якшувальних обставин, суддя замість може призначити дати умовне покарання з випробувальним терміном).