У світі завжди існувало та продовжує існувати насильство серед людей. Та іноді люди вчиняють його у себе вдома по відношенню до своїх же рідних або тих, з ким мають родинні зв’язки. Що ж може вчинити жертва, яка потерпає від домашнього насильства? Яким чином вона може убезпечити себе та припинити злочинні дії по відношенню до неї? Про це ми дізналися, поспілкувавшись з начальником сектору з протидії домашньому насильству у Кам’янському.
Сектор з протидії домашньому насильству запрацював у Кам’янському восени. До цього в поліції діяла мобільна група, яка здійснювала виїзди на такі виклики. А згодом був сформований окремий сектор, працівники якого здійснюють виїзди саме на виклики з приводу домашнього насильства та проводять роботу з кривдниками. Такі запити від містян виникають щодня.
Як працює в нашому місті сектор з протидії домашньому насильству відділу превенції Кам’янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, ми дізналися у начальника сектору Кристини Євтушенко та старшого інспектора Наталії Кучугури.
Кристина Євтушенко зазначає, що домашнє насильство має чотири найрозповсюдженіші форми: економічне, психологічне, фізичне та сексуальне. «Однією з найтяжчих форм вважається саме фізичне насильство, оскільки дії кривдника посягають на здоров’я та життя іншої людини», - зауважує начальник сектору.
Варто наголосити, що явище домашнього насильства може розповсюджуватися лише на людей, які мають родинні зв’язки незалежно від спільного проживання.
Кристина Євтушенко розповіла, що екіпаж сектору працює цілодобово, здійснюючи виїзди на всі випадки домашнього насильства, які надходять на лінію «102». Передусім завдання поліцейських – це реагування на виклик, проведення превентивної роботи з кривдником, надання допомоги постраждалим особам з урахуванням результатів оцінки ризиків, залучення до співпраці відповідної служби та складання термінового заборонного припису. Також поліцейські перевіряють дотримання кривдником заборонного припису.
Поліцейські сектору співпрацюють з мобільною бригадою Центру надання соціальних послуг нашого міста. Цій бригаді вони передають інформацію про потерпілого, якому працівники мобільної бригади надають певні послуги, такі як: евакуація з помешкання, якщо там є високий рівень загрози життю та здоров’ю людини. Потерпілій людини на деякий термін надають можливість проживати в кризовій кімнаті, адреса якої зберігається в таємниці, щоб кривдник не міг про неї дізнатися та продовжувати вчиняти протиправні дії. В цей час з постраждалою особою за необхідності працюють юристи, психологи, якщо є потреба допомагають у працевлаштуванні. Таким чином, здійснюються всі можливі заходи, аби надати постраждалій людині відчуття захищеності та впевненості у власних силах.
«Основне завдання поліцейських сектору з протидії домашньому насильству – це допомога постраждалій особі та робота з кривдником: йому виносяться постанови та термінозаборонні приписи, контролюють їх виконання», - розповідає старший інспектор Наталія Кучугура. За невиконання припису кривдника може наслідувати повторне покарання. Після цього документи направляють в суд, який виносить правопорушнику певне покарання у вигляді штрафу або виправних робіт. Інколи справи доходять до кримінальної відповідальності та відповідного за це покарання.
Начальник сектору зазначає, що окремим завдання поліції є намагання розірвати коло залежності, яке виникає між постраждалою особою та її кривдником. «Адже саме через існування певних психологічних залежностей люди знаходяться у цьому колі «кривдник – постраждалий». Таким чином, вони задовольняють свої приховані емоційні потреби, які насправді є болісними для обох сторін», - зазначає Кристина Євтушенко.
Начальник сектору з протидії домашньому насильству закликає людей до свідомого виклику поліції . Адже періодично трапляються випадки, коли люди звертаються до поліції для вирішення особистісних проблем та привернення до себе уваги. Оскільки саме в цей час може виникнути ситуація, коли інші люди дійсно потребують допомоги з втручанням поліції задля збереження особистого здоров’я та життя.
Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, правоохоронці закликають обов’язково звертатися до поліції – зателефонувати на «102» або за телефоном Національної гарячої лінії з протидії домашньому насильству за номером 0 800 500 335 або коротким номером 116-123 (цілодобово та безкоштовно з мобільних телефонів).