За твердженням фахівців ВООЗ, що мінімум 70% вакцинація населення є тим порогом, який дає підставу виробити колективний імунітет та зупинити епідемію.
● Проте рівень вакцинації в Україні (18%) є більш як вдвічі нижчим за середній показник у світі (38%). Такі реалії є сумним результатом цілеспрямованої дезінформаційної кампанії, що проводиться державними засобами впливу Росії (ТБ канали, радіо, преса, соцмережі) та агентами впливу в Україні (церква МП, лідери громадської думки, лікарі).
● Українці не винні, що стали жертвами пропаганди та маніпуляції.
Низький рівень вакцинації – це результат недовіри українців до влади, яка протягом 30 років не бачила в громадянах людей. За роки незалежності владі не вдалося подолати головний пострадянський стереотип недовіри до влади. Українцям вдалося частково подолати страх до влади, але довіри лишилася на низькому рівні.
● Це ставлення до влади екстраполюється на медичну систему. Так за дослідженнями Wellcome Global Monitor 79% людей у світі погоджуються з твердженням, що вакцини безпечні. В Україні цей показник значно нижчий – лише 29%.
● Тому примус до вакцинації та залякування громадян не може бути головними інструментами для влади. Держава має заохоченням і любовʼю долати стереотипи людей та стимулювати до більш активної вакцинації.
● Адже досвід країн, де вакциновано понад 50% населення, свідчить, що у переважна більшість нових випадків фіксується саме серед невакцинованих. Вакцинація дає позитивні результати – кількість смертей від ковіду і госпіталізацій з тяжким перебігом хвороби значно зменшується.
Тоді як в Україні хоч і темпи вакцинації вдалося наростити з настанням чергової хвилі епідемії, але лише 18% громадян завершили повний цикл імунізації від коронавірусної хвороби.
● В Україні є кілька показових кейсів успішної вакцинальної компанії в окремих громадах, що є зразками стимулювання, а не примусу з боку місцевої влади.
● Так показовим є Моршин, де провакциновано понад 75% населення міста. В місті, за невеликими винятками, фіксуються випадки хвороби, які вимагають шпиталізації. Переважна більшість нових випадків зараження трапляється серед невакцинованих мешканців.
● Ще одним показовим прикладом є досвід Липецької громади на Харківщині, де вдалося вакцинувати 94% дорослого населення, захворюваність там майже нульова.
● Найбільше дорослого населення принаймні однією дозою щеплено в місті Києві – понад 50%, на другому місці Полтавська область - 40,1%, замикає трійку лідерів Київська область – 39,9%.
Ці кейси є яскравими зразками ефективної комунікації місцевої влади з мешканцями щодо важливості вакцинації.
● «УДАР Віталія Кличка» запропонувала антикризовий план протидії епідемії коронавірусу в Україні, де серед 12 кроків ефективна кампанія вакцинації є вирішальним фактором у боротьбі із хворобою.
● Необхідно запровадити продуману систему вакцинування. З просвітницькою складовою, чітким календарним планом щеплень, розширенням відповідної інфраструктури та створенням «зелених коридорів» для бажаючих вакцинуватися. До кінця року принаймні першою дозою вакцини має бути вакциновано 50% населення, а до початку весни – не менше 70%.
● Доцільно вдосконалити перелік адаптивних карантинних обмежень, щоб запобігти загальнонаціональним локдаунам. Забезпечити звичайний режим життєдіяльності для повністю вакцинованих осіб, що мають ковід-сертифікат міжнародного зразка.
Також доцільно залучати впізнаваних та авторитетних у громадах людей для пропагування вакцинації.
● Експерти «УДАР Віталія Кличка» переконані, що саме позитивне стимулювання до вакцинації, система преференцій для вакцинованих громадян має стати основою ефективної кампанії у подоланні епідемії.
● «УДАР Віталія Кличка» просить українців вакцинуватися. Кожен свідомий українець має без злості та нетерпимості просити рідних і близьких вакцинуватися.
● Разом з тим, ефективна позитивна кампанія з вакцинації в Україні може стати для влади важливим кроком на початку шляху у встановленні довіри громадян до влади.
● Довіра громадян до влади – це важливий фактор у побудові розвиненої сильної держави. Без довіри громадян до влади держава не можна адекватно реагувати на глобальні та внутрішні виклики.