Торгівля через соцмережі: податкова попереджає про відповідальність за порушення закону

Надіслав: slavkin1 , дата: чт, 08/03/2023 - 07:32
Ворон

28 липня 2023 року Державна податкова служба України опублікувала на своєму офіційному веб-сайті (https://tax.gov.ua) інформацію-роз’яснення про необхідність дотримання правил торгівлі в Інтернеті, зокрема через соціальні мережі.Про це розповімо у цій статті. 

Реєстрація підприємницької діяльностіобов’язкова

Державна податкова службанагадує платникам податків про те, якщо займаєтеся продажами товарів чи наданням послуг, майте на увазі, що державна реєстрація обов’язкова. Адже це – передумова початку здійснення господарської діяльності.
Державна податкова служба інформує, що є громадяни, які нехтують обов’язком реєстрації підприємницької діяльності, а це є порушенням встановлених законодавством правил торгівлі. Як результат, це призводить до:
- здійснення господарської діяльності без державної реєстрації;
- використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та відсутності мінімальних соціальних гарантій;
- виплати заробітної плати «в конвертах»;
-продажу товару, який придбаний без документів, або імпортований без офіційного митного оформлення;
- непроведення розрахунків через РРО/ПРРО;
-проведення розрахунків через банківські картки фізичних осіб;
- ухилення від сплати податків тощо.
На сьогодні соціальні мережі Facebook та Instagram стали бізнес-платформами з потужними маркетинговими інструментами, якими користуються громадяни для дистанційного продажу товарів або надання послуг.
При цьому, значна кількість таких продавців нехтують обов’язком реєстрації підприємницької діяльності, ухиляються від сплати податків, а розрахунки проводять через банківські картки фізичних осіб, що заборонено законодавством.

Відсутність держреєстрації призводить до притягнення до юридичної відповідальності

Державна податкова службароз’яснює, що відсутність держреєстрації призводить до притягнення до адміністративної відповідальності  відповідно до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
Згідно статті 164 КУпАП, яка має назву«Порушення порядку провадження господарської діяльності», провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання … або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), – тягне за собою накладення штрафу від 1 000 до 2 000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 17 000 до 34 000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Дії, передбачені частиною 1 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах, – тягнуть за собою накладення штрафу від 2 000 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34000 до 85 000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.»
Примітка. Отримання доходу у великих розмірах має місце, коли його сума у 1 000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (тобто 17 000 грн. і більше).
В певних випадках можливе притягненнягромадянина до кримінальної відповідальності за статтею 201 Кримінального кодексу України.
Згідно статті 201 Кримінального кодексу, яка має назву «Контрабанда» «1. Контрабанда, тобто переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї або боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї або бойових припасів до неї), частин вогнепальної нарізної зброї, а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, –
карається позбавленням волі на строк від 3-х до 7-ми років.
2. Та сама дія, вчинена за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або службовою особою з використанням службового становища, – карається позбавленням волі на строк від 5-ти до 12-ти років з конфіскацією майна.

ДПС здійснює пильний нагляд щодо торгівлі в соціальних мережах

Необхідно зазначити, що ДПС постійно отримує інформацію про факти здійснення систематичної господарської діяльності без державної реєстрації, зокрема, через соціальні мережі Instagram, Facebook. Кожен такий випадок досліджується та перевіряється працівниками податкових органів, а у випадку підтвердження – вживаються заходи відповідного реагування.
Ігор Ворон, юрист.