13 травня – цей день в історії

Надіслав: slavkin1 , дата: сб, 05/13/2023 - 06:46
календар

1933 року в Харкові застрелився письменник Микола Хвильовий. Цього дня 1787 року до Австралії вирушив “Перший Флот”, а 1888-го в Бразилії підписали “Золотий закон”. У світі – Всесвітній день техніки для майбутнього.
1501 — Амеріго Веспуччі відправився в подорож на Захід, у ході якої з'ясував, що Колумб відкрив новий континент.
1787 - з Британії до Австралії вирушив так званий “Перший Флот”. На борту кораблів були перші колоністи, які мали обжити новий і досить суворий континент.
1849 - народився український письменник Панас Мирний – найвідоміший сучасним та нещодавнім школярам за романом “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Мирний – це псевдонім, під яким усе життя ховався заможний мешканець Полтавщини Афанасій Рудченко.
1865 — в Одесі відкрито третій в Україні університет — Новоросійський, сьогодні — національний університет імені Мечникова.
1888 - в Бразилії було підписано так званий “Золотий закон”, яким остаточно скасували рабство.
1927 — засновано київський футбольний клуб «Динамо».
1933 - в будинку “Слово” в Харкові застрелився український письменник та один із найвідоміших діячів “Розстріляного відродження” Микола Хвильовий. Крім своїх творів, він широко відомий гаслом “Геть від Москви! Даєш Європу!” Зрозуміло, що це гасло коштувало йому нормальної творчості, праці та життя. Хоча, формулюючи тезу, Хвильовий мав на увазі аж ніяк не фізичне відділення України від Москви чи інші політичні цілі. Йшлося про творчість – і орієнтацію українського літературного процесу не на наслідування російської літератури, а на загальноєвропейський процес.
1950 - відбулися перші перегони першого чемпіонату “Формули-1”. Вперше перегонники виїхали на трасу в англійському Сільверстоуні – у рамках Гран-прі Великобританії. Цьому передували роки розробки регламенту (перервані Другою світовою війною) та створення FIA (Міжнародної автомобільної федерації). Рішення про проведення чемпіонатів світу з автоперегонів у класі “Формула 1” FIA ухвалила 1949 року з ініціативи делегата від Італії Антоніо Брівіо Сфорца. Перші перегони “Формули-1” виграла заводська команда “Alfa-Romeo”. 
1981 — на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко поранив Папу Римського Івана Павла II.
1989 — близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.
2002 - помер легендарний український футбольний тренер Валерій Лобановський. Навряд чи в Україні знайдеться людина (навіть із тих, хто ніколи не цікавився футболом), яка б не знала, хто такий Лобановський. Тож нагадаємо лише коротко про його головні здобутки. Валерій Васильович Лобановський був багаторічним тренером “Динамо” (Київ), з яким двічі вигравав Кубок володарів кубків УЄФА. Тричі Лобановський очолював збірну СРСР, привівши її до титулу віцечемпіона Європи 1988 року. Був тренером збірної України. Лобановський є найтитулованішим футбольним тренером XX століття. Крім того, він прославився як футболіст. Саме Лобановському належить першість у виконанні підкручених ударів із кутових та штрафних, які відомі як “сухий лист”. Футболісту Лобановському неодноразово вдавалося забити гол просто з кутового. Як гравець Валерій Лобановський провів 253 матчі у чемпіонатах СРСР у вищій лізі та забив 71 гол (грав за “Динамо”, “Шахтар” та “Чорноморець”). Помер Валерій Лобановський внаслідок інсульту, що стався 7 травня 2002 року, після кількох днів, проведених у реанімації. Він пішов із життя у “день народження” київського “Динамо”.