16 лютого – цей день в історії

Надіслав: Александр Бугаев , дата: нд, 02/16/2025 - 08:06
день

16 лютого - неділя. 1089-й день війни в Україні. Сьогодні -  День єднання в Україні. Віряни вшановують пам'ять святих мучеників Памфіла, Порфирія та інших. До Нового року залишилося 318 днів.

Пам’ятні дати 16 лютого

1267 рік — Кастилія і Португалія укладають Бадахоський договір про міждержавний кордон;
1270 рік — литовці здобувають важку перемогу над Лівонським орденом у битві при Карусе;
1659 рік — в Англії Ніколас Ванакер виписує перший у світі чек на 400 фунтів;
1918 рік — приймають Акт про незалежність Литви;
1919 рік — починається Вовчухівська операція УГА;
1923 рік — археологічна експедиція англійців, очолювана Говардом Картером, розкриває вхід до могильної камери фараона Тутанхамона;
1937 рік — Воллес Карозерс, хімік-дослідник фірми "Дюпон", отримує патент на нейлон;
1945 рік — експедиційні війська США починають операцію із захоплення Іодзіми;
1957 рік — Єгипет стає чемпіоном першого Кубка Африканських Націй в Судані, перемігши у фіналі команду Ефіопії з рахунком 4:0;
1968 рік — у місті Гейлівіль (штат Алабама, США) з'являється перша телефонна служба порятунку — 911;
1985 рік — засновують ліванську шиїтську парамілітарну ісламістську організацію Хезболла;
1991 рік — у Львівському театрі опери та балету відбувається I Галицька Асамблея (об'єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад);
2005 рік — набуває чинності Кіотський протокол.

Який сьогодні день в Україні і світі 

16 лютого в Україні і світі святкують Всесвітній день турботи. Найбільше у світі свято, присвячене дітям, які перебувають у прийомних сім'ях або мають досвід перебування в системі опіки. Цей день спрямований на підвищення обізнаності про потребу в якісному догляді та надання можливості цим дітям висловити свої голоси. Всесвітній день турботи був започаткований 2015 року завдяки співпраці кількох організацій, включаючи EPIC в Ірландії, VOYPIC у Північній Ірландії, Who Cares? Scotland та Become у Великобританії. Метою було створення глобальної події, яка б відзначала дітей та молодь з досвідом перебування під опікою. Це свято покликане підкреслити досягнення, силу та унікальні історії кожної дитини в системі опіки, а також сприяти подоланню стигми та упереджень, пов’язаних з перебуванням у прийомних сім’ях.

Також 16 лютого Всесвітній день китів. Цей день був започаткований 1980 року на Гаваях, у місті Мауї, щоб привернути увагу до захисту горбатих китів, які мігрують уздовж узбережжя островів. Із часом свято набуло глобального масштабу й стало символом захисту всіх видів китів та морських екосистем. Цікаво: китовий спів – один із найскладніших звуків у тваринному світі!

А ще 16 лютого День військового журналіста України. Це професійне свято журналістів, які працюють у зонах бойових дій, висвітлюючи події на передовій та розповідаючи правду про війну. Цей день встановлено на честь українських військових кореспондентів, які ризикують життям, щоб доносити правдиву інформацію з поля бою. Дата вибрана не випадково: 16 лютого 2015 року під Дебальцевим загинув журналіст газети "Військо України" Дмитро Лабуткін. Його життя стало символом відваги та самопожертви військових журналістів.

16 лютого святкують День єднання в Україні. Це відносно нове свято, яке було встановлене 2022 року указом Президента України Володимира Зеленського. Свято започаткували в період посиленої загрози вторгнення Росії в Україну. Його мета – згуртувати українців, підкреслити силу нації та підтримати державний суверенітет. День єднання став ще більш символічним після початку повномасштабного вторгнення, адже українці демонструють безпрецедентну єдність у боротьбі за незалежність.

Народні прикмети і традиції на 16 лютого

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

дивилися, який сьогодні день: тріщить ліс — чекайте на сильний мороз;
вітер цього дня вказує, що літо буде холодним;
туман чи сніг — до неврожайного року;
в лісі шарудять дерева — чекайте на відлигу.

Наші предки вірили, що цього дня по землі ходить нечисть, яка завдає людям шкоди. Тому важливих справ намагалися не починати, не виходили з оселі після заходу сонця.

Теги