29 травня 2024 року віряни вшановують день пам’яті мучениці Феодосії, яка є однією з пошанованих святих у християнстві.
Про важливі заборони та традиції цього дня, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
Історія та традиції дня
Народилася і жила Феодосія, у 8 столітті нашої ери, в місті Константинополі. Дівчина позбулася батьків в дитячому віці, і її відправили в притулок монастиря святої Анастасії. Настоятельки монастиря розгледіли у дівчинки тягу до малювання, і з часом вона почала писати ікони. У віці 17 років черниця зіткнулася з указом імператора Лева 3 Ісавра, в якому заборонялося почитати святині. Коли імперські солдати почали знімати ікону Ісуса Христа з воріт Халки, що провисіла там більше 4 століть, черниці очолювані Феодосією зіштовхнули драбину. Воїн, що висів на воротах впав, і розбився на смерть. Монарх почувши про подію, наказав стратити послушниць.
Традиційно під час свята селяни підгодовують худобу - хлібом, бубликами, пирогами, та іншим здобним частуванням. Вкоренилися так само походи в поле, дивитися на урожай гречаної ядриці. Вважається, що вона наливається якраз, до дня Святої мучениці Феодосії.
Що не можна робити 29 травня
Вважається, що у цей день заборонено сумувати та плакати, адже за повір'я, який настрій буде у цей день, таке майбутнє і чекає. В народі вважали, що якщо в цей день стрибати по землі, то урожаю на городі чи полі не буде. На святу Феодосію не варто сваритися, адже вона може затягнутись надовго.
Головні прикмети 29 травня
- Якщо в день великомучениці стоїть туман, значить на хороший урожай не розраховуйте.
- Жито колоситься густими хлібами, значить сезон порадує грибами.
- В це свято не можна гучно стрибати, голосно кричати, бігати по землі, розважатися на гойдалках.
- Земля стоїть густа, важка, потривожиш, залишишся без врожаю.
29 травня свої іменини відзначають власники таких імен як Олександр, Андрій, Богдан, Іван, Костянтин, Лука, Ян, Марія, Фаїна.